práce.
VEĽKÝ ŠARIŠ. Komunitná nadácia Veľký Šariš spustila ďalší projekt na podporu nezamestnaných. Jeho cieľom je vybudovanie systému opatrovateľských služieb pre deti vo Veľkom Šariši a Kanaši. Šancu získať touto cestou potrebné vedomosti a zručnosti majú nezamestnané ženy, znevýhodnení uchádzači o zamestnanie, rodičia pred návratom na trh práce a osoby so zodpovednosťou za nezaopatrené deti a odkázaných členov najbližšej rodiny. V spolupráci s Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny nadácia pozvánkou oslovila tridsiatich možných záujemcov v rámci oboch spomínaných lokalít.
Skúsenosti z minulosti
Komunitná nadácia má už za sebou niekoľko podobných kurzov. "Vyškolili sme opatrovateľky starších ľudí, zváračov a záhradníkov. Všetci si skôr či neskôr našli uplatnenie na trhu práce. Osemdesiat percent opatrovateliek, ktoré sme vyškolili v prvom kurze, však opatruje starých ľudí v cudzine. Toto by sme chceli zmeniť. V súčasnosti je totiž vo Veľkom Šariši, najmä v Kanaši, veľký dopyt práve po opatrovateľskej službe," povedala pre Korzár správkyňa nadácie Štefánia Lenzová.
Počítačovo i jazykovo zdatné
Zamestnanie opatrovateľky je často spájané s nepríjemnými skúsenosťami. Štefánia Lenzová nás však ubezpečila, že adeptky budú starostlivo vyberané a kurzu sa nakoniec zúčastnia len tie, ktoré skutočne majú predispozície pre prácu s deťmi. Celkovo sa osemmesačného kurzu zúčastní dvanásť žien. Je zameraný na starostlivosť o deti predškolského veku a pozostáva z troch základných častí. V prvej sa budúce opatrovateľky naučia pracovať s počítačom, ktorý dnes nie je cudzí ani škôlkarom. V jazykovej časti si účastníčky budú môcť vybrať anglický alebo nemecký jazyk a záver bude tvoriť pedagogická príprava, kurz prvej pomoci ako aj praktická časť v škôlkach, jasliach a iných zariadeniach opatrovateľskej starostlivosti o deti.
"Očakávame viacnásobný efekt. Po dokončení kurzu si ženy jednak môžu zriadiť živnosť, vytvoriť materské centrum alebo sa zamestnať v už existujúcich zariadeniach či prostredníctvom agentúr," opísal nám svoje vízie jeden z členov projektového týmu Ján Bulík. O absolventky kurzu bude postarané aj po jeho dokončení. Nadácia má k dispozícii pracovného poradcu, ktorý nezamestnaným pomôže pri hľadaní vhodného pracovného miesta.
Šanca pre rómske ženy
Medzi záujemkyňami o kurz opatrovateľstva je aj niekoľko rómskych žien. Tie by sa rady uplatnili ako asistentky v rómskych škôlkach, kde často vzniká problém v dorozumievaní medzi deťmi a vychovávateľkami. Znalosť rómskeho jazyka v takomto zariadení je pre opatrovateľky veľkým plusom. Na prvé výberové kolo prišlo iba deväť žien. Ak by sa naplnil počet 12 uchádzačov, doplnia ho aj záujemcami z Prešova.
Autor: Katarína Vavreková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš