Mesto Levoča vyčlení zo svojho rozpočtu pre cirkevné školské zariadenia iba toľko korún, koľko im určuje zákon. Rozhodli o tom poslanci na poslednom
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
rokovaní mestského zastupiteľstva.
LEVOČA. Levočská samospráva poskytuje peniaze pre neštátne školstvo, ktoré dostáva od štátu vo forme podielových daní. Konkrétne, pre cirkevné školské zariadenia ide o približne 2,6
milióna korún. Podľa zákona mesto Levoča je povinné poukázať zriaďovateľovi, v tomto prípade Biskupskému úradu v Spišskej Kapitule, minimálne 90 percent zo spomínanej sumy.
Dodržali zákon
Levočania dodržali zákon do písmena. Poslanec Milan Majerský (KDH) však navrhol, aby mesto poskytlo pre zriaďovateľa celú sumu vo výške 100 percent. Rozdiel v tomto prípade predstavoval približne 240-tisíc korún.
"Zákon je už aj tak nespravodlivý voči cirkevným školám a školským zariadeniam, financovanie je iné ako v prípade štátneho školstva. Je to diskriminácia. Mesto už neraz podporilo nad rámec kultúrne, spoločenské a športové podujatia, prečo by sme teda nemohli podporiť aj cirkevné školské zariadenia," vysvetlil M. Majerský. Ako dodal, ide predsa o levočské deti a učiteľov. A v tomto prípade sú aj to aj deti sluchovo a inak postihnuté.
Zriaďovateľ
Biskupský úrad zriaďuje v Levoči okrem iného školskú jedáleň pri cirkevnom gymnáziu, kde evidujú 126 stravníkov do 15 rokov. Potom je to školská jedáleň pri základnej špeciálnej škole, kde je 110 detí. Dvanásť detí navštevuje špeciálnu materskú školu. V prípade školského klubu pri špeciálnej základnej škole je to 10 detí. Špeciálnu pedagogickú poradňu zase navštevuje 136 detí.
"Nezvykneme pýtať od samospráv peniaze, lenže každá koruna nám pomôže. Keďže v prípade financovania štátom je iný koeficient pri štátnych školských zariadeniach a iný pri neštátnych školských zariadeniach, oslovujeme listami samosprávy. Okrem toho sme rozposlali 320 listov obecným poslancom, v ktorom žiadame seriózny prístup k neštátnym školám a školským zariadeniam. Prečo by tieto deti mali byť diskriminované," uviedol pre Korzár Ján Dravecký zo Školského úradu na Biskupskom úrade v Spišskej Kapitule. Nad rámec zákona im vlani poskytlo peniaze napríklad mesto Spišská Nová Ves, a to 650-tisíc korún. Obec Smižany zase poskytla milión korún.
Dali viac ako vlani
"Vlani mesto Levoča plynulo z rozpočtu na tento účel 980-tisíc korún. V tomto roku je to evidentný nárast. V žiadnej položke sme nezaznamenali takéto zvýšenie. A pritom v meste nepribudli ďalšie školy či školské zariadenia," reagoval na túto situáciu levočský primátor Miroslav Vilkovský (Smer-SD, SNS, ĽSHZDS, SF, Nádej).
Financovanie štátnych a neštátnych školských zariadení zo strany štátu: Rozdiel je v koeficiente. Napríklad základná umelecká škola, ktorej zriaďovateľom je obec, má koeficient 13, ZUŠ, ktorú zriaďuje cirkev či súkromná osoba, má koeficient 8,7. Koeficient sa následne násobí počtom žiakov a jednotkovým koeficientom zhodným pre všetky zariadenia 1 850.
Financie
Rozpočtové pravidlá sa týkajú aj cirkevnej materskej školy.
FOTO: KAR
Autor: kar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš