Napriek želaniu rodičov rímskokatolícky farár v obci Hranovnica odmieta pokrstiť niekoľko rómskych detí. Hovorí, že mu to nedovoľujú cirkevné
Tomáš Tišťan
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
predpisy. Dotknutí Rómovia si myslia, že skutočným dôvodom je ich etnický pôvod.
HRANOVNICA. Petíciou s vyše dvesto podpismi preto žiadajú spišského biskupa o jeho odvolanie. Farár Jozef Ferneza, ktorý do Hranovnice prišiel zhruba pred rokom, rozdielny prístup voči farníkom odmieta.
Marekovi a Márii Pačanovcom sa na sklonku minulého roka narodilo štvrté dieťa, synček Boris. Malého chlapca, tak ako jeho súrodencov, chceli dať pokrstiť. „Sme silne veriaca rodina, je to pre nás dôležité. Farár však vykonať krst odmieta," hovorí Marek Pačan.
Dôvodom je, že podľa cirkevných pravidiel aspoň jeden z krstných rodičov musí mať sviatosť birmovania. Kmotrovci Pačanovcov birmovaní nikdy neboli. Napriek tomu rodina farárov postoj odmieta prijať. „Nevieme to pochopiť. Mareka, Janku a Miška predošlí farári pokrstili ihneď u tých istých krstných rodičov," hovorí Marek. „Takýto problém tu nikdy nebol, až teraz. Je jasné, že tento farár nemá v láske Rómov," dodával Marekov otec Jozef.
Prípadov je viacero
Rodina je o farárových antipatiách voči Rómom presvedčená. „Keď so mnou komunikuje, vždy s odstupom dvoch až troch metrov. Prechádza to až k šikanovaniu," hovorí Marek. Farár mu totiž podľa jeho slov kvôli trojminútovému meškaniu nemal uznať účasť na svätej omši. Tá sa zapisuje účastníkom programu pasterizácie menšín. „Po mne prišli ďalší, im však už nič nepovedal," dodáva Pačan. Počet nedobrovoľne nepokrstených detí ako Boris presahuje v obci číslo desať. „Mám sedem detí a niekoľko vnúčat. Nikdy som nezažila, že vnučka by bola 6 mesiacov bez krstu. Som z toho veľmi nešťastná," hovorí Pavlína Čonková.
Katolícky duchovný Jozef Ferneza obvinenia z diskriminácie odmieta. „Pri komunikácii s ľuďmi nikdy nehladím na to, či je niekto Róm, alebo nie. To sa jednoducho nedá," hovorí.
Podľa neho cirkevný kódex určuje podmienky krstu veľmi jasne. Porušovať ho kvôli jednotlivcom nechce. Farár Ferneza priznáva, že s Pačanom naozaj došlo k výmene názorov pre neskorý príchod na omšu. „Jeho účasť som ale uznal. Išlo o konverzáciu v tom zmysle, že keď už o tom hovoríme... Pán Pačan prišiel neskôr, no do očí to pre nejaký dôvod popieral. Išlo však o banalitu."
Chce ísť inou cestou
Ferneza nechcel komentovať prístup svojich predchodcov, ktorí deti krstili aj bez splnenia birmovnej podmienky. „Pravdepodobne to ale robili s prísľubom, že sviatosť birmovania krstní rodičia absolvujú neskôr."
Ferneza vraví, že on touto cestou ísť nechce. „Jednak sa ukazuje, že tieto sľuby sa vôbec neplnia. Najmä by som však tým odradil a znechutil tých, ktorí sú odhodlaní splniť podmienky, hoci je to ťažšie a dlhšie to trvá," povedal J. Ferneza.
REAKCIA
Biskupský úrad stojí za farárom
Podľa stanoviska spišskej diecézy tretí bod paragrafu jeden kánonu číslo 874 hovorí jasnou rečou. Aspoň jeden z krstných rodičov musí byť birmovaný. „Farár v Hranovnici v prípade postupuje správne podľa kanonického práva. Má našu podporu," upresnil vicekancelár spišského biskupa Peter Majda.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš