OLIVER ONDRÁŠ, oliver.ondraskorzar.sk
Inštitút Krista Veľkňaza (IKV) v žakovciach je zariadením, ktoré už 17 rokov poskytuje útočisko ľuďom v rôznych životných situáciách. Počas zimy sa jeho kapacita napĺňa rýchlejšie, ako počas teplých mesiacov roka. Jeho správca, kňaz Marián Kuffa, hovorí, že k nemu ľudia prichádzajú ako lastovičky. Lenže nie v lete, ale v zime.
ŽAKOVCE. Zariadenie má v súčasnosti kapacitu 200 lôžok. V čase našej návštevy bolo naplnené na maximum. Počas niekoľkých hodín, ktoré sme tu strávili prišli do IKV ďalší traja ľudia. "Prečo som prišiel? Poviem to tak ako to je, nebudem nič skrývať. Mám problémy s alkoholom," povedal nám jeden z príchodzích. Ešte šťastie, že deň predtým a ráno niektorí odišli. Podľa M. Kuffu to zatiaľ v IKV zvládajú.
Chce zažať nový život
Vlado prišiel do Žakoviec iba pred niekoľkými týždňami. V Liptovskom Hrádku mal prácu, ale podľa jeho slov sa nepohodol so zamestnávateľom, preto odišiel. Navyše dosť často pozeral na dno pohárika. Ocitol sa na ulici. A bez peňazí. O Žakovciach mu povedal priateľ. "Prišiel som si tu pred pár dňami trošku vyvetrať hlavu a veľmi sa mi tu páči. Stále máme čo robiť. Farár je veľmi dobrý človek," hovorí. V Žakovciach chce ostať čo najdlhšie. A potom začať nový život.
Vďaka alkoholu sa peniaze rozkotúľali
Jiří mal ešte pred dvoma rokmi byt i prácu. Po tom, čo mu zomrela matka, predali s bratom jej byt. Po dohode sa nasťahoval k nemu. Peniaze sa ale vďaka alkoholu za dva roky rozkotúľali. Brat ho potom vyhodil na ulicu. "O Žakovciach som počul. Prišiel som si tu poliečiť dušu a najmä vypadnúť z alkoholického prostredia. Pán farár má vynikajúce kázne a meditácie na náboženskú tému, ktoré mi veľmi veľa dávajú. Odídem vtedy, keď budem mať pocit, že nastala tá pravá situácia a budem sa môcť zaradiť do normálneho života," vyznal sa 55-ročný Košičan, podľa ktorého M. Kuffa mnohým ľuďom zachránil život.
Prísne pravidlá
Ak by si niekto myslel, že pobyt v IKV je pionierskym táborom, v ktorom je takmer všetko dovolené, veľmi sa mýli. Hoci sú tu ochotní prijať každého triezveho človeka, ktorý sa chce zmeniť, platia tu prísne pravidlá. Žiaden trestný čin, alkohol a každý musí pracovať podľa svojich možností. "Ľudia tu prichádzajú najviac v zime. Keď sa skončí, odchádzajú. Niektorí si dajú povedať a zaradia sa do normálneho života, iní nie. Je to zložité. My sami niekedy nevieme, čo máme robiť. Bezdomovec je vyliečený vtedy, keď vie dávať. Dávať lásku s veľkým L," tvrdí kňaz.
V prvom rade sa cíti byť kňazom
Hoci M. Kuffa trávi väčšinu času oblečený v pracovnom a so svojimi chovancami niečo majstruje, v prvom rade sa cíti ako kňaz. "Keď príde človek a dá si po rokoch dušu do poriadku, je to veľký zázrak. Táto práca ma ale stále napĺňa. Toto chcem robiť," tvrdí. Keď je unavený a chce sa na chvíľu od ľudí odpútať, osedlá si koňa a ženie ho až do Levoče.
* * *
AKO TO FUNGUJE
Farebné zoznamy
n Klienti IKV sú zaradení na farebné zoznamy.
n Na červenom zozname sa ocitnú tí klienti, ktorých treba izolovať od zlých vecí - alkoholu, spoločenstva zlých ľudí a podobne. Nezvyknú ich púšťať ani von z areálu zariadenia.
n Klienti z modrého zoznamu pracujú pod dozorom klienta, ktorý je na bielom zozname. Títo ľudia majú plnú dôveru, osvedčili sa a môžu pracovať samostatne.
n Najviac ľudí je na červenom a bielom zozname.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš