knižná publikácia. Šampanským ju pokrstil tesne pred Vianocami starosta Ladislav Bojčík. Autorom publikácie je rodák z Ladomirovej Michal Škurla. Svoje spisovateľské pero si už obrúsil, keď napísal príbeh o živote vysídlencov zo Slovenska na Ukrajinu pod názvom Odsúdení do raja.
LADOMIROVÁ. "Publikácia je zaujímavá tým, že odzrkadľuje dejiny našej obce od prvej písomnej zmienky v roku 1414 až po súčasnosť. Sú to dejiny našich predkov, ktorí v tomto historickom čase a priestore hľadali a vytvárali životné podmienky nielen pre seba, ale aj pre nás. Každá predchádzajúca generácia vnášala svoj podiel do tohto vývoja," povedal o obsahu knihy predseda redakčnej rady Michal Kudla.
História
Dejiny Ladomirovej to sú udalosti, ktoré ovplyvnili tisícky ľudských životov. V publikácii pod názvom Ladomirová je podchytených viac ako 400 mien. Za každým z nich sa skrýva človek, ktorý mal nejaký podiel na formovaní obce aj okolia.
"Každý civilizovaný človek pozná svoj životopis. V ostatnom období rastie túžba ľudí poznať svoj rodokmeň, ale mnohí sa k tomu nikdy neodhodlajú. Aj keď Ladomirová nebola centrom formovania svetových dejín v priamom zmysle slova, bola však neoddeliteľnou čiastočkou ich mozaiky," povedal autor Michal Škurla o publikácii.
Pri čítaní knihy sa dozviete zaujímavosti z dávnej histórie, tiež dejiny obcí Krajné Čierno a Vagrinec, ktoré kedysi úradne patrili k Ladomirovej. Autor prináša aj informácie o tom, ako sa prvá i druhá svetová vojna dotkli obyvateľov obce, píše aj o duchovnom živote, pravoslávnej misii, školstve a kultúre.
Spomienky
Autor prežil v Ladomirovej len štyri roky zo svojho detstva, potom s rodinou odišli na Ukrajinu a vrátil sa do rodnej obce až ako dospelý muž. Tvrdí, že stále cítil, kde sú jeho korene.
"Pocity spolupatričnosti si človek najviac uvedomuje, čím je ďalej od miesta svojho narodenia, od svojich najbližších. Cítil som potrebu pozbierať historický materiál a dať ho do knižnej podoby, aby budúce generácie vedeli, odkiaľ pochádzajú a akí boli ich predkovia," dodal M. Škurla. Stanovil si však ešte jeden cieľ. Tým je, aby rodáci z Ladomirovej roztrúsení po svete mali kúsok domova aspoň v knižke.
Rodáci
Nemenej zaujímavé sú kapitoly o slávnych rodákoch obce. Napríklad o pravoslávnom metropolitovi Lavrovi, významnej slovenskej rusistke, autorke viacerých učebníc ruského jazyka Uljane Fecaninovej rodenej Škurlovej, ľudovom básnikovi Nikolajovi Hvozdovi, majorovi Petrovi Mikitkovi, skvelom atlétovi samoukovi Štefanovi Stanislayovi, či o synovi vysťahovalca z Ladomirovej, ktorý bol spoluvynálezcom radaru, Petrovi Wargovi. Časť publikácie je venovaná aj novodobej histórii obce.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš