Podtatranskej vodárenskej spoločnosti spolufinancovaného Európskou úniou s nákladmi 150 miliónov korún, je naplánované na jún tohto roka. Skupinový vodovod pre štvoricu spišských obcí má výrazne zlepšiť prísun vody k čo najväčšiemu počtu obyvateľov a zlepšenie jej kvality.
SPIŠSÝ HRUŠOV. Hoci v obci majú už niekoľko rokov svoj vlastný vodovod, jeho prevádzka je spojená s častými problémami. Podľa slov starostu obce Viktora Butvína, vodovod je napojený na vlastný vodovodný zdroj, no v čase sucha bojujú s nedostatkom vody. Výstavba obecného vodovodu odštartovala v roku 1994. Stavali ho spolu s kanalizáciou. Na stavbách preinvestovali 36 miliónov korún. Investíciou v obci hradilo Ministerstvo životného prostredia SR. Šesťkilometrový vodovod dnes v obci využíva takmer 300 domácností. Napojenie na nový posilnený vodovod je už len otázka niekoľkých dní.
Koniec červenej vody
Podľa slov V. Butvína, Hrušovčania majú bohaté skúsenosti najmä s tzv. červenou vodou. "Najmä ulica napravo pri vstupe do obce. Dlhé roky je tu problém s červenou vodou. Má vysoký obsah železa. Hodnoty niekde prekračujú aj 200%. Väčšina domácností je už napojená na vodovod, no je aj niekoľko starších domov, ktoré nie sú. Na nový posilnený vodovod sa už napájajú aj nové domy v hornej časti obce," informoval V. Butvín.
Ako Korzár zisťoval priamo v obci, červená voda naozaj trápi časť Hrušovčanov. Opýtaní však potvrdili, že sa to mierne zlepšilo napojením na obecný vodovod. Od skupinového vodovodu si zhodne sľubujú zlepšenie zásobovania vodou i jej kvality. "V lete je s vodou problém. Keď je sucho sú aj dni bez vody. Niekedy je zasa problém s tým, že je nedostatočný tlak a vodu nevytlačí dosť silno," uviedla z osobných skúseností staršia Hrušovčanka.
Stavali rok
Skupinový vodovod pre štvoricu spišských obcí je súčasťou projektu Rozvoj a zlepšenie infraštruktúry vodovodov a kanalizácie v podtatranskom regióne. "po stavebnej stránke boli ukončené všetky stavby zahrnuté do projektu, pričom v ich rámci sa vybudovalo 17 km vodovodných sietí, 3 vodojemy, 9 redukčných, vodomerných alebo kontrolných šácht, 3 čerpacie stanice na pitnú vodu, 9 km kanalizácií, 227 domových prípojok a čistiareň odpadových vôd pre tatranskú obec Hôrka. Výstavba trvala 12 mesiacov," informoval predseda predstavenstva PVS Vladimír Pastorek.
Vodovod pre viac ľudí
Na príprave a realizácii projektu sa podieľajú Ministerstvo životného prostredia SR, PVS a.s. a samosprávy projektových oblastí. Cieľom projektu je zníženie regionálnych rozdielov a to najmä zvýšením počtu obyvateľov napojených na verejné vodovody a kanalizácie v podtatranskom regióne.
MÁRIA ŠIMOŇÁKOVÁ
Autor: ČIPOVÉ KARTY V AUTOBUSOCH
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš