zariadeniach. Začal sa v auguste 2006 a potrvá do leta tohto roku. Doteraz vyškolili v Prešovskom kraji 120 učiteliek, celkom ich má byť 240.
PREŠOV. Východiskovým bodom je zlepšiť kvalitu vzdelávania rómskych detí v integrovaných triedach. Dôvodom sú roky trvajúce problémy, ktoré vznikali po nástupe týchto detí do základných škôl, kde pociťovali najmä jazykovú bariéru. "Čiastkovým cieľom projektu je podchytenie rómskych detí, ktoré doteraz nenavštevovali materské školy, alebo ich navštevujú veľmi nepravidelne. Dôležitú úlohu zohráva aj motivačná komunikácia s ich rodičmi," informovala zástupkyňa riaditeľa Metodicko-pedagogického centra v Prešove Alica Dragulová.
Ide o integráciu
Spolupracujú s odbornými inštitúciami, sumou 250-tisíc eur ich zastrešil Rómsky vzdelávací fond so sídlom v Budapešti. Pracujú v 13 vybraných materských školách v okrese Prešov a Vranov nad Topľou. Tieto predškolské zariadenia navštevuje 663 detí, z toho 224 rómskych. "Tento projekt sa nedá realizovať tam, kde je len rómska komunita, nám ide predovšetkým o integráciu. Dá sa to realizovať len tam, kde je dobrá spolupráca so samosprávou, kde sa dá zabezpečiť platená asistentka pre učiteľku a kde je možná komunikácia s rodičmi," vysvetlila koordinátorka predškolského vzdelávania z OZ vyrovnávanie šanci Edita Kovářová. Finančné zdroje z projektu môžu využívať na svoje aktivity všetky deti z 13 zapojených materských škôl.
Disproporcie
Kým vzdelávanie v základných školách je zdarma, materská škola vyžaduje od rodičov isté finančné náklady. Tento fakt považuje predseda Rady expertov MŠ SR pre výchovu a vzdelávanie Rómov František Godla za čiastočnú príčinu toho, prečo rómske deti materské školy navštevujú len sporadicky. "Kým väčšina detí je na 97 percent zapojená do predškolskej prípravy, rómska populácia je zastúpená len 3 percentami. Segregované vzdelávanie je neprirodzená odluka detí, ktoré žijú vedľa seba. Je medzi nimi zbytočná bariéra," argumentoval F. Godla.
Projektom nič nekončí
Doterajšie skúsenosti z projektu potvrdili, že rómske deti so začlenením do zmiešaných kolektívov nemali žiadne problémy. Až 44 percent z nich sa do kolektívu začlenilo v priebehu jedného týždňa, ďalším 56 percentám to trvalo jeden mesiac. Časť z nich si dokonca v kolektíve vydobyla pozíciu vodcu. Podľa E. Kovářovej prieskum vyvrátil aj predsudok, že rómske deti majú problém osvojiť si hygienické návyky. Zapojení aktivisti chcú aj po skončení projektu v tejto práci pokračovať.
ANNA KOŠUTHOVÁ
Autor: krs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš