staroľubovnianskom matričnom obvode.
KEŽMAROK/STARÁ ĽUBOVŇA. Medzi vybranými však neboli iba krstné mená, ktoré by sme márne hľadali v našom kalendári. U chlapcov dokonca dominovali klasické mená Martin a Ján. Nestratilo sa ani najtradičnejšie ženské meno Mária.
Slovanské mená chýbajú
"Mojej dcérke sme meno dlho nevyberali. Keďže máme doma iba chlapcov, jednoznačne sme sa rozhodli, že sa bude volať po mne. Nechceli sme žiadne exotické meno, ale príznačné, takže je Mária," prezradila nám rodičovské rozhodnutie štvornásobná mamička.
Práve Máriu, dominujúcu v minulosti, vystriedala v roku 2007 v rebríčku najpoužívanejších mien Natália v Kežmarku a Viktória v St. Ľubovni. Ďalšími v poradí boli Sofia, Vanesa a Alexandra, Nikola. Medzi chlapcami sa v obidvoch mestách na druhom mieste umiestnil Samuel, trojicu doplnili Kristián, respektíve Jakub. Zaujímavosťou je, že v obidvoch kategóriach nebolo v prvej desiatke ani jedno typicky slovanské meno.
Rekonštrukcia ovplyvnila pôrodnosť
V nemocnici v Kežmarku bolo v minulom roku zaevidovaných 792 novorodencov. Oproti rovnakému obdobiu 2006 ich počet poklesol o viac ako tri stovky. Naopak, v Starej Ľubovni o viac ako 60 detí pribudlo. Zaevidovali ich tu 812. "Pôrodnosť sa v porovnaní s rokom 2006 znížila z dôvodu rekonštrukcie Nemocnice v Kežmarku v letnom období," uviedla hlavný dôvod zmeny počtu novorodencov v Kežmarku pracovníčka matriky.
Nové poznatky zachytili aj matrikárky v St. Ľubovni. "Pribúda detí narodených mimo manželského zväzku," konštatovala Mária Romanová. Zaujímavý je fakt, že narodení chlapci počtom jasne prevýšili dievčatá, v Kežmarku o 12 a v St. Ľubovni dokonca o 74.
Pribúdajú svadby s cudzincami
V Kežmarku sa v ostatnom čase zvýšil počet sobášov. Celkovo 162 je takmer dvojnásobkom 77 staroľubovnianskych. Naďalej prevládajú cirkevné sobáše, pribúdajú však zväzky s cudzincami. "Mali sme tu svadbu, kde bol ženíchom muž z Tuniska," prezradila M. Romanová zo St. Ľubovne. V smutnej štatistike úmrtí zapísali v Kežmarku číslo 395 a v St. Ľubovni 213. Aj tu prevládali mierne muži.
FAKTY
Každému sa môže určiť viac mien, a to aj cudzojazyčných, najviac však tri mená. Nemožno určiť meno hanlivé alebo neosobné, alebo prvé meno totožné s menom žijúceho súrodenca uvedeným v matrike na prvom mieste, alebo osobe mužského pohlavia určiť ženské meno a naopak. Tieto obmedzenia sa nevzťahujú na cudzojazyčné meno, ak je všeobecne známe, že takéto použitie mena je v súlade s tradíciou štátu, kde je takéto meno zvyčajné. Ak má štátny občan Slovenskej republiky alebo cudzinec viacero mien, možno ich používanie obmedziť na vydanie dokladov. V takom prípade sa do dokladu latinkou zapíše len toľko mien, koľko umožňuje znaková kapacita v doklade.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš