Najviac mi prekážalo, že veľa technických vecí nebolo pripravených. Začínali sme od nuly. Našiel som veľa dlhodobých nevypovedateľných zmlúv. Problémom je aj to, že mesto má málo majetku."
PREŠOV. Hagyari zaspomínal, že kým nebol primátorom Prešova a pôsobil v Bratislave, často sa za Prešov hanbil: "Bolo to vtedy, keď sa písalo o aktivitách Jarkovského, o cintoríne... Byť primátorom je určite náročnejšie ako pôsobiť v biznise, je to pre mňa výzva, ale prináša to veľa osobnej zodpovednosti.
Čo sa zmenilo k lepšiemu
V Prešove sa za prvý rok pôsobenia Hagyariho niektoré veci zmenili. Z Jarkovej a Slovenskej ulici sa urobili jednosmerky. V meste sa zvýšil počet parkovacích miest. Výraznou zmenou je svetelná križovatka pri ZVL. Dokončila sa rekonštrukcia Floriánovej ulice. Po sedemnástich rokoch sa znovu otvorilo Záhradné kino. Deťom radnica darovala Detský park v Záhrade umenia. Hagyari dodáva, že spolu s Prešovským samosprávnym krajom dali Prešovčanom bazén na Ulici Ľ. Podjavorinskej. Prostredníctvom grantu z Úradu vlády zase vznikli multifunkčné ihriská. Na mestskom úrade občanom poskytujú bezplatné právne rady a energetické poradenstvo. Asistenčná služba na prechodoch pre chodcov pomáha malým školákom. Na mestskej polícii vzniklo kontaktné miesto pomoci deťom. Prešov v minulom roku získal prvenstvo v súťaži Slovensko bez bariér. "Zastavili sme aj nezmyselné plytvanie v mestských firmách," konštatuje Hagyari. Výsledkom je odhadovaná úspora od 5 do 10 miliónov korún.
Úspech: Dohoda s Drutarovskými
Za svoj najväčší úspech však prešovský primátor považuje vysporiadanie vzťahov s rodinou Drutarovských, teda ukončenie dlhoročného sporu a pokračovanie výstavby Nábrežnej komunikácie. "Tiež ma potešilo to, že Prešov je lídrom pri získaní titulu Európske hlavné mesto kultúry 2013. Začali sme o trištvrte roka neskôr ako iné mestá a v porovnaní s Košicami sme mali na tento projekt iba desatinu financií. Pritom na základe hodnotenia komisie sme sa stali hlavným favoritom."
Neúspech: Neochota poslancov
Hagyariho sme sa pýtali aj na jeho najväčší neúspech. "Je to neochota niektorých poslancov spolupracovať. Mám na mysli poslanecký klub KDH, SDKÚ-DS. Napriek tomu, že som s nimi často diskutoval, boli takmer proti všetkému. Pritom som nenavrhoval nič, čo by bolo v neprospech Prešova. Všetky krajské mestá zvyšovali poplatky za odpad a dane. Pokiaľ chceme robiť rozvojové programy, peniaze musíme niekde získať. Na veľké projekty ako zeleň, ihriská, kúpalisko, sa musíme zložiť, iná možnosť tu nie je."
Býva v Prešove
Na otázku, či ho ešte neotravuje stále cestovanie medzi Prešovom a Bratislavou, odpovedal: "Ak si niekto myslí, že bývam v Bratislave, mýli sa. Ja žijem tu v Prešove. je síce pravda, že každý druhý, alebo tretí víkend trávim v Bratislave, ale idem za prácou. Absolvujem tam stretnutia, ktoré môžu priniesť Prešovu prospech."
Najdôležitejšie zámery
V roku 2008 Hagyari považuje za najdôležitejšie dotiahnuť do úspešného konca kandidatúru Prešova v projekte Európske hlavné mesto kultúry 2013. "Ďalším je postaviť 50-metrový krytý bazén. Verím, že keď do konca roka nebude postavený, rozostavaný bude určite."
Dôležitým zámerom prešovského primátora je tiež revilatizovať Borkút a Cemjatu. Chce, aby Borkút už od letnej sezóny bol Prešovčanom otvorený v rámci prímestskej turistiky. Cemjatu zase chce zmeniť na oddychovú a spojiť ju s Borkútom: "Z Cemjaty uvažujeme presťahovať domov dôchodcov do vhodnejších priestorov."
Dôležitým podľa neho bude aj riešenie dopravnej situácie v meste a bytová výstavba, ako aj doriešenie problémov okolo priemyselného parku Záborské. "Odkúpiť za 200 miliónov korún pozemky je jedna vec, ale park ešte bude treba naplniť investormi."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš