ANNA KOŠUTHOVÁ, anna.kosuthovakorzar.sk
Doktorandi na Prešovskej univerzite od 1. januára 2008 už nie sú v stave zamestnancov. Uplatnením novely zákona o zdravotnom a sociálnom poistení, ako aj zákona o dani z príjmov sa dostali na úroveň študentov štipendistov. V praxi to znamená, že univerzita za nich už nebude platiť odvody, ale ich príjem, teda štipendium, nepodlieha dani zo závislej činnosti.
PREŠOV. Mnohí doktorandi odišli pred vianočnými sviatkami domov a až v týchto dňoch sa vracajú do Prešova. Niektorých informácia o zmene zastihla nepripravených a pritom napríklad v zdravotnej poisťovni bol včera posledný termín, kedy sa mohli prihlásiť ako dobrovoľní samoplatcovia. Podľa novely totiž platí, že za doktoranda v dennej forme štúdia do 26 rokov odvody platí štát, ale aj tak musí do poisťovní odovzdať prihlášku. Ak už dovŕšil vek 30 rokov, bude platiť poistné za seba sám.
Ochranná lehota
Prešovská univerzita doktorandov odhlásila zo systému posledný decembrový deň roku 2007. Po zániku nemocenského poistenia im ešte plynie ochranná lehota, v rámci ktorej im môže vzniknúť nárok na nemocenskú dávku. Keby v týchto dňoch ochoreli, vzťahuje sa na nich ešte nárok na príspevok v chorobe. Ak sa však v januári dobrovoľne nepoistia, nebudú mať nárok na nemocenskú dávku.
Štipedium
Aj keď sa doktorandi dostali na úroveň študentov tretieho stupňa, v prípade štipendií pre nich platia iné pravidlá." Výška ich štipendia je priznávaná individuálne podľa jednotlivých stupňov, rokov praxe a podobne. Pohybuje sa na úrovni 13 500 až 16-tisíc korún," uviedla pracovníčka referátu mzdovej učtárne na Prešovskej univerzite Anna Hanesová. Oproti minulosti si polepšia v priemere o 2-tisíc korún, no väčšinu z nich zrejme zhltnú odvody do poisťovní.
Autor: meš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš