INGRID TIMKOVÁ, ingrid.timkovakorzar.sk
NOVOPOSTAVENÁ KANALIZÁCIA JE NEFUNKČNÁ
V Hermanoviach v okrese Prešov zakopali do zeme vyše dvadsať miliónov korún! Kanalizácia v rómskej osade, na ktorú štát vynaložil spomínané milióny, je nevyužitá. Ústi do nedostavanej čistiarne odpadových vôd v susednej obci Bertotovce.
HERMANOVCE. Obyvatelia rómskej osady v Hermanovciach už desaťročia žijú v chatrčiach postavených na nevysporiadaných pozemkoch obklopení špinou, neporiadkom, odpadkami či výkalmi. Sami nedokázali a ani neprejavili ochotu tento stav zmeniť. Preto tento akútny problém začala riešiť miestna samospráva. Tá plánovala vybudovať osadníkom nové obydlia s tým, že pôvodná osada zmizne a každá rodina bude presídlená do nového bytu.
Obec vykúpila pozemky
Hermanovskí poslanci rátali s podporou štátu, keďže vládni predstavitelia často rozprávali o svojom odhodlaní zmeniť biedne pomery v rómskych osadách. Z európskeho fondu Phare, ktorého cieľom bolo zlepšiť životnú úroveň rómskeho obyvateľstva, sa uchádzali o financie na výstavbu bytových domov a zavedenie chýbajúcej základnej infraštruktúry do osady. Tie aj získali a v zemi majú teda už tri roky zakopaných dvadsať miliónov korún. Lenže kanál ústi do nedostavanej čističky. Navyše, obec vykúpila pozemky, na ktorých plánovali stavať. Z obecného rozpočtu vysolili okolo pol milióna korún. Rovnakú sumu ich ešte bude stáť vykúpenie ďalších pozemkov, na ktorých postavili rozvod kanalizácie, vodovodu, plynu a cestu. A pritom spomínané vymoženosti nemajú ani ostatní obyvatelia obce... "A ja najviac času venujem problémom osady, výstavbe bytov pre jej obyvateľov a riešeniu s tým súvisiacich problémov," sťažuje sa starosta Eduard Grejták.
Na vodovod sa nemohli napojiť
Nepochopiteľnou zaujímavosťou je fakt, že prívod vody do osady vedie cez celú zvyšnú časť dediny. Obyvatelia tejto časti sa však na vodu napojiť nemohli. Neumožňuje to totiž zmluva s poskytovateľom finančného príspevku!
Štát zmenil podmienky
Podmienkou využitia peňazí zo spomínaného fondu bolo začatie s výstavbou bytov ihneď po dostavaní technickej infraštruktúry. Štát prisľúbil 80-percentnú dotáciu. Zvyšok si mali budúci nájomcovia odpracovať. Ideálne podmienky. Má to však háčik. V priebehu výstavby štát zmenil podmienky. Pred dvoma rokmi začali v Hermanovciach stavať desať bytov. V tomto roku začali s ďalšími dvanástimi a vtedy sa dozvedeli, že dostanú už iba 75-percentnú dotáciu, dvadsať si musia nájomcovia odpracovať a päť percent nákladov musí znášať obec. Tá na to potrebuje ďalších pol milióna. A celkový ročný rozpočet obce je necelých osem miliónov!
Omietky nedali do projektu
Nikto si pri schvaľovaní plánov nevšimol, že zabudli zahrnúť omietky bytových domov do ceny projektu. Dodávateľ stavby teda urobil len to, čo bolo v projekte. Ak obec chce stavbu dokončiť, na omietky musí vynaložiť ďalších 300-tisíc korún. Pritom už musela zafinancovať výstavbu elektrických prípojok, ktoré tiež neboli v plánoch. Z obecného sa hradila aj výstavba šachty na redukčný ventil. Projektanti totiž zabudli na fakt, že pri nových domoch bude tlak vody okolo jedenásť atmosfér.
Kanál s nedostavanou čističkou
Najzávažnejším problémom, ktorý musí terajší starosta riešiť, je, že kanál ústi do neexistujúcej čistiarne odpadových vôd v susednej obci Bertotovce. Tá na dostavbu nezískala od štátu finančné prostriedky. Skolaudovať kanál teda v Hermanovciach nemohli, a preto pri novopostavených domoch pre Rómov pribudli drevené latríny. Peniaze nedostali ani Hermanovčania, keď žiadali o financie na dobudovanie kanalizácie a vodovodu v celej obci. "My, čo platíme dane, nemáme pri dome ani kanál ani vodu. Tí, ktorí neprispievajú ničím, iba od štátu berú, získali na tieto základné vymoženosti dotáciu. A ešte im aj obec prispeje na výstavbu bytov," dozvedeli sme sa ponosy od obyvateľov obce počas našej návštevy.
Pre nefungujúcu kanalizáciu nie je možné využívať ani vodovod v novopostavených bytoch. Nemá totiž kam odtiecť. "Tohto roku sme sa na ministerstve dozvedeli, že na čističku, ktorá má slúžiť pre štyri susediace obce, peniaze znova nedostaneme. Vraj si máme vziať úver. Náš celoročný rozpočet je 8 miliónov korún a dostavba čističky by stála deväť. Toto si nemôžeme dovoliť. Na dlhé roky by sme zablokovali rozvoj obce," dodáva starosta, ktorý nevie, čo ďalej.
Autor: meš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš