TOMÁŠ TIŠŤAN, tomas.tistankorzar.sk
Cestujúci začali húfne nakupovať čipové karty
Po troch rokoch musia cestujúci prímeských autobusov čeliť v priemere štvrtinovému zvýšeniu cien cestovného. Výrazne sa dá ušetriť platením čipovými kartami. Ľudia reagujú rýchlo, autobusové karty sa v troch okresoch pod Tatrami stávajú nákupným hitom týchto dní.
POPRAD. Aj keď popradská SAD zverejnila nový cenový výmer na webovej stránke deň pred Silvestrom, prvé dni zdraženého cestovného pod Tatrami sprevádzali drobné zmätky.
Prekvapenie až poobede
"Ráno do práce som cestovala do práce za zvyčajných 14 korún. Keď som sa však vracala späť, vodič odo mňa pýtal 18. Nevedela som, či si zo mňa robí srandu," hovorí cestujúca Emília z Veľkej Lomnice.
Podľa vysvetlenia Kataríny Minárikovej z akciovej spoločnosti SAD Poprad mala naša čitateľka v podstate šťastie. Nové ceny platili už od rána, preto za rannú cestu ušetrila. "Kasy v takzvaných vracajúcich sa autobusov z ďalekých koncových staníc bolo možné preceniť až počas dňa. Tak dochádzalo k rozdielnym cenám počas dňa," povedala Mináriková.
Zvýšenie po troch rokoch
Zvýšenie cien Mináriková odôvodnila stúpajúcimi nákladmi. "Ceny sme neupravovali od marca v roku 2005. Náklady nielen, ale najmä, na naftu však stúpajú enormne."
Autobusové spoločnosti stanovili nové ceny spoločne s prešovským a košickým krajom. "Kraje sa na osobnej doprave podieľajú dotáciami. Takisto prímestské linky prekračujú hranice, aj preto spoločná koordinácia," ozrejmuje dôvody Mináriková.
Rozdiel pri hotovosti obrovský
Nové ceny určuje tabuľka. V priemere sa zvýšili o štvrtinu podľa vzdialenosti. Čím kratšia trasa, tým väačšie zvýšenie. Napríklad za lístok, ktorý stál 14 korún, teraz zaplatíte 18, 25-korunový lístok zdražel na 32 a tak ďalej. Ak však za tieto lístky v autobuse zaplatíte čipovou kartou, nová cena bude len 15, respektíve 26 korún. V oboch prípadoch o korunu viac.
Dôvodom euro a čas
Snaha motivovať a prinútiť ľudí používať čipové karty je tu zrejmá. Jej dôvody vysvetľuje Katarína Mináriková: "Jedným je prechod na euro. Čipové karty zjednodušia prechodné obdobie platnosti dvoch mien."
Dlhodobejším dôsledkom používania kariet je odbremenenie vodičov od operácií s mincami a bankovkami. "Ušetrí sa čas, nemusia vzniknúť meškania, ku ktorým návalom cestujúcich môže dôjsť," doplnila Mináriková. Čipové karty môžu takisto potencionálne zvýšiť plynulosť nastupovania a ochranu pred zlodejmi.
Najlacnejšie na Spiši
Jedinou zatiaľ ukazujúcou sa nevýhodou čipovej karty je vstupná cena. V popradskej sadke za ňu zaplatíte 130 korún. Bus Karpaty, prevádzkujúci linky v okrese Stará Ľubovňa, za ňu pýta 180 korún. V susednej Spišskej Novej Vsi stojí 50 korún. Karta vydaná jedným operátorom však platí vo všetkých autobusoch na celom Slovensku. Preto si ju môžete bez obáv kúpiť na najlacnejšom mieste. Životnosť, ak ju práve mechanicky nezdemolujete, obmedzenú nemá.
* * *
Konkurencie sa neboja
Zvýšenie cien ešte zvýraznilo rozdielne cestovné medzi autobusmi a vlakmi v prospech železnice. Popradská sadka sa však konkurencie zatiaľ neobáva. Podľa jej zástupcov je v regióne paralelných tratí málo. Obavy z konkurencie osobných áut zase u autobusárov zaháňa zdražovanie pohonných látok.
Autor: rin
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš