ANNA KOŠUTHOVÁ, anna.kosuthovakorzar.sk
Na pulty kníhkupectiev sa v týchto dňoch dostala vzácna publikácia. Vzácna už preto, že na knižnom trhu chýbala celých 70 rokov. Volá sa Stratené šarišské príbehy a povesti a zostavila ju Prešovčanka Marianna Kozlová. Knihu ilustrovala akademická maliarka Anna Hausová.
PREŠOV. Dávno zabudnuté príbehy teda znova ožili, pričom mnohé z nich autorka prerozprávala na základe starých zbierok zo súkromných knižníc, ale jadro tvoria legendy už takmer zabudnutej prešovskej spisovateľky Márie Kočanovej. Svoje Šarišské povesti napísala v rokoch 1919 - 1920.
Hľadanie podkladov
Nápad zostaviť takúto publikáciu nosila v sebe niekoľko rokov, ale skutočnou motiváciou boli najmä opakujúce sa požiadavky zákazníkov v jej kníhkupectve. Žiadali ju o knihy, ktoré by hovorili príbehy o regionálnych dejinách a tie na pulte neboli. Keď nad tým zauvažovala, zdalo sa jej až neuveriteľné, že sme nechali vyrásť celú jednu generáciu bez toho, aby poznala poetiku i humor šarišských povestí.
"Najprv som si spomenula na spisovateľku Kočanovú. Jej kniha je už dnes takmer nedostupná, potom som začala hľadať v súkromných zbierkach a uvedomila som si, koľko ľudí muselo počas tisícročia prerozprávať tieto príbehy, aby sa zachovali a neprekryl ich čas. V historickej literatúre chýbajú, lebo sa nedotýkajú významných udalostí," povedala nám o začiatkoch zostavovania knižky Marianna Kozlová.
Príbehy
Kniha obsahuje 25 príbehov, v ktorých sú vpečatené neviditeľné odtlačky duší našich predkov. "Presne vystihujú mentalitu Šarišanov. My oscilujeme medzi tragikou a komikou, buď sa smejeme, alebo plačeme, ale chýba nám rovnováha. Všetko však robíme s úprimným srdcom," dodala k obsahu.
Chýbajúce korene
V dnešnom uponáhľanom svete, v čase rozmachu informačných médií, televíznej produkcie plnej násilia, ľudia opäť začínajú hľadať svoje korene. Niektorí sa zastavia v centre mesta a občas sa aj zamyslia nad dejinami a okolnosťami, ktoré ich priviedli až sem, ale vzápätí zistia, že toho o Prešove a okolí veľa nevedia. Vtedy začínajú hľadať viac informácií. Keď doteraz narážali na chýbajúce ohnivko hodnoty dobrého príbehu, odteraz bude ich putovanie minulosťou jednoduchšie. Povesti totiž prinášajú nielen zdroj poučenia o regionálnych dejinách, ale aj akýsi návod ako sa dajú vyvážiť vnútorné konflikty spôsobené odcudzením sa svetu prírody.
Bol Jánošík aj na východe?
Pravdepodobne áno, aj keď sa to zdá pritiahnuté za vlasy. Sestra Márie Kočanovej, spomínanej autorky Šarišských povestí sa na potulkách moldavskými lesmi zoznámila s príbuznými uhliara, ktorých pra-pradedo vraj často ukrýval Jánošíka v časoch, keď mu bolo na Liptove prihorúco. A viete kto bol prvým fajčiarom v Šariši? Podľa ústnej tradície to bol commes Draškovič. Ľudia si to zapamätali preto, lebo fajčil počas boja a nepriateľská guľka mu fajku vystrelila rovno z úst. Podobných zaujímavostí nájdete v knihe oveľa viac.
Autor: ak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš