MÁRIA ŠIMOŇÁKOVÁ, maria.simonakovakorzar.sk
POSLANCI CHCÚ ZABRÁNIŤ NEPORIADKU
Problém s neporiadkom v okolí kontajnerov na sídliskách trápi nejedno mesto. Výnimkou nie sú ani Krompachy. Porozhadzovaný odpad je súčasťou života najmä obyvateľov sídliska Juh za kostolom. Opätovne na to upozornil na poslednom poslaneckom stretnutí aj poslanec Igor Jendruch (Smer). Práve na tomto sídlisku (na Slovinskej ulici) pred časom vystavali pre niekoľko panelákov prvé uzamykateľné prístrešky na kontajnery. Čas ukázal, že to bol dobrý ťah a neporiadok v ich okolí sa značne eliminoval. Vedenie mesta chce v tomto trende pokračovať.
KROMPACHY. "Pravdou je, že istý čas bol relatívny poriadok v blízkosti odpadkových košov, no čo tam bolo naposledy, bolo hrozné. Mestská polícia by to tam mala kontrolovať najmä počas víkendov. Mám pocit, že v tom akosi poľavili. Priznám sa, závidím ľuďom na Slovinskej ulici ten poriadok v okolí kontajnerov," takto reagoval I. Jendruch na margo situácie na Mlynskej ulici.
Prístrešky do celého mesta
Ako už Korzár informoval, pilotný projekt uzamykateľných prístreškov v meste odštartoval ešte počas leta na Slovinskej ulici. Hoci okolo ich umiestnenia sa rozprúdila živá diskusia a obyvatelia dotknutých panelákov proti ich umiestneniu spísali petíciu, prístrešky dnes stoja na určenom mieste a neporiadok okolo kontajnerov je už minulosťou.
Ako informovala primátorka mesta Iveta Rušinová na poslednom mestskom zastupiteľstve (MsZ), problém s porozhadzovanými odpadkami chcú v celom meste riešiť cestou uzamykateľných prístreškov: "Odštartovali sme to v roku 2007 a chceme v tom pokračovať aj v tomto roku. Takto by sme chceli postupne vyriešiť celé mesto. Myslím si, že je to dobrý spôsob."
Na prvé prístrešky mesto dostalo 200-tisícový príspevok od firmy Brantner, ktorá zabezpečuje v meste i okolí zber a a odvoz komunálneho odpadu. Podľa slov primátorky mesta firma prisľúbila prispieť (zatiaľ nekonkrétnou sumou) na uzamykateľné prístrešky aj na budúci rok.
Posilnia aj separáciu
Pripomeňme, že mesto Krompachy spolu s ďalšími 52 spišskými mestami i obcami je zapojené aj do projektu separácie odpadov v rámci projektu SEZO Spiš. Z 36 stanovíšť v meste po trojici kontajnerov na separáciu jednotlivých zložiek odpadov je v súčasnosti neúplných 19 stanovíšť. Tie by sa mali čoskoro doplniť.
* * *
NÁZORY
Čo na to občania
n Jana K. z Mlynskej ulice: "Bývam tu už dosť dlho a neporiadok pri kontajneroch vnímam ako veľký problém. Nie je víkend, aby sa v ich okolí neváľala kopa odpadkov. Nehovoriac o samotných kontajneroch. Tie bývajú často prevrátené a odpad z nich vysypaný na ceste. Myslím si, že by sa to už malo konečne vyriešiť."
n Ján Stana: "Uzamykateľné kontajnery sú istým riešením, no nie všeliekom. Napriek tomu som však za to, aby sa na sídliskách umiestňovali kontajnery v takýchto prístreškoch. Do značnej miery to odstráni problém s neporiadkom v ich okolí. Veď to, čo vidíme na sídliskách, je hotové smetisko. Nevyzerá to vábne, nehovoriac o šírení zápachu a možných chorobách."
Autor: toti
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš