Korzár logo Korzár Spiš
Sobota, 23. január, 2021 | Meniny má MilošKrížovkyKrížovky

BILANCIA - Čo priniesol a vzal rok 2007

Rok 2007 bol bohatý na udalosti nielen pílením hraníc v súvislosti so vstupom do Schengenu. Veci sa diali aj v iných oblastiach. Niektoré udalosti si

pripomeňme v krátkej bilancii odchádzajúceho roka.

Politika - mestská samospráva

Nový primátor Prešova Pavel Hagyari (NEKA) má za sebou prvý rok vo funkcii (nerátajúc tri dni z roku 2006). V zásade sa dá konštatovať, že mu vyšiel. V zastupiteľstve sa môže oprieť o väčšinu zloženú z klubu okolo strany Smer, ktorý je momentálne na koni, a z klubu, ktorí vytvorili nezávislí a odídenci z KDH. Podarilo sa mu presadiť aj rozpočet, pri ktorom potreboval získať 18 poslancov.

Horšie časy zažíva SDKÚ-DS. Za Benča bola v opozícii, za Hagyariho v nej zostala. Aj keď sa mohlo zdať, že nový primátor bude mať k pravičiarom blízko, a "vohľady" boli aj z druhej strany, napokon stáli na rôznych stranách barikády.

Skryť Vypnúť reklamu

Situácia v KDH je zložitejšia. Hnutie je rozpoltené nielen na celoslovenskej úrovni, ale aj v Prešove, kde ho opustila časť členov a pridala sa k primátorskej koalícii.

Haló bolo okolo spoločnosti Prešov Real, kde bol odvolaný konateľ Jozef Kislík (KDH) a vedením boli poverení "kádeháci" z druhého krídla - Martin Buranovský a Peter Bobko. Zástupkyňou primátora sa stala Katarína Ďurčanská (ex-KDH).

K zmenám došlo aj na mestskom úrade. Primátor odvolal všetkých vedúcich odborov, no väčšina z nich sa po výberových konaniach do funkcií vrátila.

Politika - regionálna samospráva

Politická situácia na úrovni vyššieho územného celku pripomínala v roku 2007 mexickú telenovelu. Predseda Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Peter Chudík (Smer-SD) a väčšinový poslanecký klub krajského parlamentu SDKÚ-DS, KDH nevedeli nájsť spoločnú reč. Nový predseda tohto klubu Eduard Vokál sa so županom niekoľkokrát pustil do sporov. Rok začal Chudíkovým vetom týkajúcim sa rozpočtových pravidiel. Vyvrcholil bojom o reformu kultúry, keď väčšinový klub najprv schválil zlúčenie knižníc a osvetových stredísk, aby následne neprelomil županove veto.

Skryť Vypnúť reklamu

Ďalším jablkom sváru sa stala budova knižnice na prešovskej Hlavnej, kde má sídliť Inovačné partnerské centrum. Knižnica sa mala presťahovať inde, proti čomu bola väčšia časť poslancov pravicového klubu. Spory sprevádzali ostré slovné prestrelky cez médiá, doslova si vyhlásili "boj", aby napokon rok vyvrcholil happyendom. Schválením kompromisného návrhu rozpočtu (obe strany ho označili za doteraz najlepší) a prijatím uznesenia, že inovačné centrum i knižnica si budú nažívať spolu v jednej budove. Radostné ódy sú však predčasné. Hoci sa rok skončil zmierlivo, ešte nič nenasvedčuje tomu, žeby "mexická telenovela" nepokračovala aj v roku 2008.

Ekonomika

Dobrou správou pre región Šariša je pokles nezamestnanosti. Ku koncu augusta evidoval úrad práce mieru nezamestnanosti v okrese Prešov 11,82 percenta, trvalý pokles zaznamenali aj v ďalších okresoch. Čísla trochu skresľuje práca v zahraničí, kde len podľa oficiálnych štatistík (reálne je ich viac) pracuje takmer 50-tisíc ľudí z Prešovského kraja. Horšou správou je, že investori sa do Prešova stále nehrnú. Nemecký koncern Fritz odstúpil od investičného zámeru v priemyselnom parku IPZ Prešov - Záborské. Nevyšiel ani investičný zámer Kronospanu. Problémom je aj krach textilky OZKN, či úvahy o zrušení železničného depa.

Skryť Vypnúť reklamu

Svoj príchod do Prešova potvrdil výrobca automobilových interiérov Lear Corporation z USA, ktorý chce preinvestovať 2 mld. Sk. Podľa informácií z úradu práce táto spoločnosť nemá štatút strategického investora. Mieni však zamestnať zhruba 500 ľudí. Okrem Learu sa uskutočnili na radnici rokovania s holandským investorom, developerskou spoločnosťou CTP Invest, ktorá prejavila záujem preinvestovať vyše 4 mld. Sk v lokalite Grófske. Investor sa ohlásil aj vo Veľkom Šariši.

Za ďalšie zaujímavosti v ekonomike v roku 2007 možno označiť prudký nárast cien nehnuteľností v Prešove, akútny nedostatok vodičov verejnej a nákladnej dopravy, či spustenie geotermálneho vrtu v Lipanoch.

Výstavba

V roku 2007 sa pokračovalo vo výstavbe cesty diaľničného úseku Prešov - Svinia. Začalo sa tiež s budovaním obchvatu Svidníka. Ľady sa pohli aj v prípade Nábrežnej komunikácie, kde bol ukončený dlhoročný spor prešovskej radnice s rodinou Drutarovských ohľadom vyvlastnenia. V Prešove sa hojne stavalo. Na Sekčove vyrástrol kontroverzný veľkosklad potravín Karmen, pri Hypernove sa stavia centrum EuroMAX, rušno je aj pod OD Tesco.

Na Sekčove sa stavia aj nábytkársky supermarket, na začiatku Veľkého Šariša vyrástol reštauračno-rekreačný Šariš park. Samosprávny kraj pokračoval v opravách ciest II. a III. triedy z úveru Európskej investičnej banky a schválil zámer vybudovať pri Humennom holandský zábavný park Vtáčie údolie.

Zdravotníctvo

Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove má novú riaditeľku. Monika Pažinková sa hneď pustila do odvolávania. O svoje kreslá prišli primári traumatológie, chirurgie, oboch gynekologických oddelení, či ARO. V menších nemocniciach, ktoré boli v zriaďovateľskej pôsobnosti PSK, sa začali pozitívne prejavovať dôsledky ich transformácie. Niektoré (napr. Svidník) skončili dokonca v čiernych číslach. Záväzky, ktoré mal v tejto súvislosti PSK, boli čiastočne uhradené, časť z nich je zahrnutá v budúcoročnom rozpočte, zvyšok má byť doplatený v roku 2009.

Školstvo

Na Prešovskej univerzite v Prešove sa menili stráže. Vo funkcii rektora vystriedal Františka Mihinu René Matlovič. Prorektormi sú Ivana Cimermanová, Peter Kónya, Iveta Kovalčíková a Igor Liberko. Voľby sa konali aj na jednotlivých fakultách.

Čo sa týka stredného školstva, krajská samospráva pokračovala (v súvislosti so zlým demografickým vývojom) v racionalizácii, pričom rozhodovala o "problémovom" okrese Bardejov. Zlúčila v ňom tri školy. Robili sa aj ďalšie racionalizačné opatrenia, napríklad spojenie Strednej lesníckej školy v Prešove so SOU lesníckym na Sigorde. V oblasti základných a materských škôl bola situácia viac-menej stabilizovaná.

Kultúra

Rok 2007 bol z hľadiska kultúrnych akcií bohatým rokom. Divadlo Jonáša Záborského v Prešove uviedlo v januári rekordnú, 400. reprízu muzikálu Na skle maľované a v decembri sa s týmto titulom pod 14 rokoch rozlúčilo. Skončila aj Báthoryčka. Divácky úspešný je nový titul v dramaturgii DJZ, pôvodný slovenský muzikál František z Assisi.

Divadlo Alexandra Duchnoviča nechýbalo ani v roku 2007 na prestížnom ocenení DOSky, tentoraz si však muselo vystačiť iba s jedinou nomináciou. Od Nového roka sa od neho odčleňuje súbor PUĽS.

Darilo sa výtvarníkom, ktorí okrem Šarišskej galérie v Prešove prezentovali svoju tvorbu aj vo viacerých súkromných galériách. Na medzinárodnom bienále grafiky a exlibris v Poľsku zabodoval Peter Kocák. Na domácej pôde sa darilo Dušanovi Očkovičovi, ktorý mal niekoľko výstav naraz, vrátane novej, profilovej výstavy Hard Art. Smutnou správou bolo úmrtie Juraja Kresilu vo veku nedožitých 75 rokov, ako aj Juraja Daňa vo veku 87 rokov.

Po ročnej pauze sa obnovil na Delni Festival dobrej hudby Sigord, ktorému navyše pribudol konkurent v podobe Dobrého festivalu na Delni. V Sabinove sa obnovila tradícia Šariš Rock Festu, v Lipanoch pokračovala Pohodička. Z nových titulov zaujalo CD zoskupenia David Kollár Band - Way from East a najmä debut novej prešovskej kapely Komajota - Časopriestor. Komajota sa stala aj objavom roka v ankete Slávik, kde už tradične bodovala aj prešovská stálica Peha so speváčkou Katkou Knechtovou. Exprešovčania IMT Smile zahrali v rodnom meste dva netradičné koncerty. Jeden v Starej tehelni, druhý v novom City clube. Úspešní Chiki liki tu-a pauzovali pre zranenie gitaristu, veľkolepo sa vrátili na Štefana s Festivalom zlej hudby a mimoriadne úspešný rok zaznamenali ďalší recesisti - Heľenine oči. Z hudobných udalostí patril k tým najväčším festival Jazz Prešov 2007 s hviezdnym Mikom Sternom.

Dobrý rok mala aj literatúra. Vyšlo viacero publikácií prešovských autorov, Knižnica P. O. Hviezdoslava v Prešove získala cenu Sakáčik a zorganizovala ďalší festival Prešov číta rád s medzinárodnou účasťou.

V šarišskej metropole sa tiež konali Dni mesta Prešov - oslavy 760. výročia prvej písomnej zmienky, festival architektúry, ale aj folklórny festival a celý rad ďalších akcií. Obnovená bola prevádzka letného Záhradného kina. Prešov je tiež stále v hre o titul Európske hlavné mesto kultúry 2013.

Šport

Najúspešnejším športovým odvetvím v Prešove bola, tak ako po iné roky, hádzaná. Tatran Prešov získal majstrovský titul (okrem toho aj pohár a tri tituly žiakov a dorastencov) a úspešne pôsobil aj v Lige majstrov. Volejbalistom VK PU Prešov ušla medaila o vlások, keď im bronz v play-off uchmatli Humenčania. Svidnícki volejbalisti sa zas tešili z postupu medzi elitu. Zvýšenú pozornosť na seba po "suchých" rokoch pútal futbalový 1.FC Tatran Prešov, ktorý našiel premožiteľa až v 14. kole, po jeseni s prehľadom vedie tabuľku a je na najlepšej ceste postúpiť do najvyššej ligovej súťaže.

Menej radosti urobili fanúšikom prešovskí hokejisti. Navyše, koncom roka došlo k búrlivým udalostiam na zimnom štadióne, ktorý vzalo späť pod svoju správu mesto. Majiteľ klubu HK Lietajúce kone sa rozhodol dohrať sezónu v Humennom. Na hokej sa viac tešili (a chodili naň) Bardejovčania, ktorých klubu pod vedením Igora Libu sa v I. lige dobre darilo.

Tradične úspešný bol aj bedmintonový tím BC Prešov, ktorý poľahky obhájil slovenský majstrovský titul.

Smutnou správou je úmrtie bývalého futbalového čarostrelca Gejzu Šimanského.

Médiá

V mediálnej oblasti je situácia stabilizovaná, hoci za ostatné tri roky ubudlo v Prešovskom kraji 50 pracovných miest. Môže za to najmä zrušenie súkromných rádií Flash a Východ, ako aj hlavnej redakcie národnostno-etnického vysielania Slovenského rozhlasu v Prešove. Nízkofrekvenčné Rádio Prešov získalo licenciu, zatiaľ však ešte nevysiela. Z lokálnych televízií ostala v Prešove TV Prešov (bývalá TV Tatra Temex), z tlačených médií sú to Prešovský Korzár a Prešovský večerník. Svojich zástupcov majú v krajskom meste aj tlačové agentúry, celoslovenské televízie a niektoré denníky. Z internetových portálov je najaktívnejší PIS.sk. Novinári z Regionálnej organizácie Slovenského syndikátu novinárov v Prešove (RO SSN) volili nové vedenie organizácie, pričom výbor potvrdil na ďalšie tri roky doterajšieho predsedu RO SSN Jozefa Jurčišina. Novinárske rady v roku 2007 navždy opustili tri známe mená - Pavol Komanický, Ivan Humenik a Emil Valko.

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 2. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 9. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 1. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 4. Hygge ako životný štýl
 5. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 6. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 7. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 8. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 9. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 10. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 38 061
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 36 547
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 10 895
 4. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 9 242
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 993
 6. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 8 636
 7. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 325
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 935
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 726
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 625
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Riaditeľ zariadenia Arcus Juraj Briškár potvrdil nové úmrtia.

Župan naznačuje, že zlyhal, on to odmieta.

29m
Testovanie v Družstevnej pri Hornáde.

Starosta Veľkej Idy: Rómovia sa testovať chcú, je to vážna choroba, majú strach.

1 h
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Odberné miesto v električkách Dopravného podniku Bratislava na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave.

Na Slovensku prebieha plošné skríningové testovanie. PCR testy odhalili viac ako 234-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 3 965 obetí.

11 h
Larry King zomrel vo veku 87 rokov.

Začiatkom roka ho hospitalizovali s covidom.

2 h
Petra Vlhová po zjazde v Crans Montane.

Slovenka obsadila siedme miesto.

3 h
Daniel Lipšic.

Poslanci zabudli neprokurátorom umožniť, aby požiadali o previerku.

21 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop