PETER RINDOŠ, peter.rindoskorzar.sk
V súvislosti so vstupom Slovenska do Schengenu sa prišli so slovenskopoľskou hranicou rozlúčiť aj ľudia v Mníšku nad Popradom. Desiatky obyvateľov z obidvoch krajín neodradil ani poriadny mráz. Nechýbalo symbolické pílenie hranice, pálenie vatry, výbuchy z kanóna, ani spoločné prípitky.
MNÍŠEK NAD POPRADOM. Na miesto donedávna pasovej kontroly prišli obyvatelia z obidvoch krajín ešte tri hodiny pred vstupom do bezhraničnej zóny. Spoločne sa oslavovalo, nechýbali však ani nostalgické spomienky. Policajti kontrolovali autá už iba symbolicky.
Spomienky na hranicu ostanú
Ján Plučinský pracoval na hraničnej kontrole 22 rokov. V budove na hranici dokonca prežil isté obdobie. "Som rodákom z Orlova, avšak býval som tu na colnici v Mníšku. Narodili sa nám tu aj naše deti, takže človeku určite príde trochu ľúto, keď to všetko končí," zamyslel sa bývalý pasovák. Ako priznal, na hranici zažil všeličo dobré, i zlé. "Pamätám si na staré búdky, v ktorých sme kedysi boli. Človek v nich poriadne vymrzol. Tých spomienok je naozaj veľa. Raz nám tu jeden cestujúci zomrel priamo počas pasovej kontroly. Boli však aj veselé zážitky. Napríklad, keď bola slovensko-poľská svadba, vždy nám tu veselo zahrali," spomína Ján Plučinský. Štvrtkovú noc bral ako vhodnú príležitosť stretnúť niekdajších kolegov i kamarátov.
Čakanie na spoločnú zónu sa skončilo
Mimoriadne oslavy pritiahli na hranicu aj množstvo mladých. "Podľa mňa je správne, že sa hranice rušia. Je to istý symbol demokracie. Na toto čakali najmä moji predkovia," poznamenal Michal.
Nie každý však spoločnú zónu privítal. "Mám obavy, že bude dochádzať k väčšej kriminalite, ktorú nikto neodkontroluje. Každý si bude robiť, čo sa mu zachce. Takto bola aspoň aká-taká prevencia. Na druhej strane je to však pre bežných ľudí iste prínos," myslí si Marek Dlugoš.
"Konečne nebudeme musieť ukazovať pasy a u vás sa tak budeme cítiť podobne, ako doma," tešil sa Poliak Lešek.
Autor: olo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš