medzi Slovenskom a Poľskom.
VYŠNÝ KOMÁRNIK/LYSÁ POĽANA. Prvé auto, ktoré krátko po polnoci prekročilo štátnu hranicu s Poľskom Vyšný Komárnik (okres Svidník) - Barwinek, predsa len „muselo" zastaviť. Dôvodom neboli čerstvo zrušené pasové a colné kontroly, ale zvedavé otázky novinárov. „Odškodným" pre vodiča bola soška s motívom hraničnej stopky, ktorá bude pripomínať slávnostnú chvíľu.
Práve znak s nadpisom „Stop! Hraničná kontrola" odstránili z cesty hraniční a cudzineckí policajti z Poľska a Slovenska a zástupcovia susediacich krajských samospráv - Prešovského samosprávneho kraja a Podkarpatského vojvodstva. O polnoci zdvihli rampy a strážená hranica sa stala minulosťou. Nechýbal ani slávnostný ohňostroj. „Počas dnešnej noci sa splnil sen mnohých Poliakov i Slovákov o svete bez hraníc," uviedol v príhovore vojvoda Podkarpatského vojvodstva Miroslaw Karapyta.
Pečiatka na pamiatku
Viacerí šoféri, smerujúci do Poľska, dostali na hranici Vyšný Komárnik - Barwinek do pasov pečiatky. Hoci v posledných rokoch stačil na prejazd hranice občiansky preukaz, v posledný „predschengenský" deň sa stala pečiatka v pase cenným artefaktom. „Konečne sme sa dočkali," dajú sa zhrnúť názory ľudí priechádzajúcich cez štátnu hranicu s naším severným susedom.
Čo bude ďalej s hraničným areálom vo Vyšnom Komárniku? Podľa vyjadrení zástupcov polície zo Slovenska i Poľska ostane využitý ako kontaktné miesto medzi oboma republikami. Väčšina colníkov sa presunie na oddelenie hraničnej polície v Nižnej Polianke (okres Bardejov).
Zbojníci prepílili závoru
Malopoľský maršálek Marek Nawara a podpredseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Baran o polnoci prepílili poslednú závoru na hraničnom priechode v Lysej Poľane. "Hranicu sme prvýkrát pílili, keď sme vstúpili do Európskej únie, ale stále tu bola určitá bariéra. Dnes sme už slobodní ľudia," povedal počas osláv vstupu oboch krajín do schengenského priestoru Milan Baran.
Pri tejto slávnostnej udalosti nechýbali ani dary. Prvým bola časť závory, ktorú obaja prepílili. Okrem toho malopoľský maršálek daroval podpredsedovi PSK vrecko plné soli z bane Wieliczka. Baran priniesol svojmu poľskému partnerovi dva demižóny vína. "Tak, ako v tej rozprávke, soľ je najvzácnejším darom a dnes sme dostali ten najvzácnejší dar, stali sme sa krajinami veľkej Európy," povedal Baran.
Goralský folklór
Celé oslavy na Lysej Poľane sa niesli v duchu goralského folklóru. Gorali zo slovenskej i poľskej strany hrali spoločnú muziku, podávala sa špecialita „bigosz", ale aj hrachová polievka, chlieb s masťou a teplé nápoje. Malopoľský maršálek i podpredseda PSK mohli píliť rampu na hranici len potom, ako ich gorali dočasne pasovali za zbojníkov. Z budovy colnice v Lysej Poľane, ktorá je už na poľskej strane, odstránili už historickú informačnú tabuľu s upozornením, že na tomto mieste sa nachádza hraničný priechod a hraničná stráž, ktorú na Lysej Poľane osadili už v roku 1925. Z budovy hraničnej stráže na poľskej strane zmizol po polnoci aj slovenský znak. Zábava na Lysej Poľane pokračovala až do druhej hodiny rannej.
Autor: frk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš