informoval, že táto zmena sa prejaví vo financovaní organizácie. Ochrancovia prírody chcú podiel zo vstupného, ktoré vyberajú obce od turistov prichádzajúcich do Slovenského raja. Hrabušický starosta Štefan Labuda označil tento zámer za "nanajvýš čudný". Proti je aj starostka Spišských Tomášoviec.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Poplatky za použitie sprístupňovacích zariadení v Slovenskom raji vyberajú pri vstupe do roklín obce Hrabušice, Spišské Tomášovce a Smižany. Hrabušice vybrali za tohtoročnú letnú sezónu v rekreačných strediskách Podlesok a Píla okolo 5 miliónov korún.
Očakávajú odpor obcí
B. Hájek očakáva negatívnu reakciu obcí. "Myslím s, že sa týchto príjmov len veľmi ťažko budú vzdávať. Treba si uvedomiť, že technické zariadenia, rebríky v Slovenskom raji sú zariadenia verejnoprospešného charakteru, ktoré štát bezplatne previedol do majetku obcí. Takže tieto verejnoprospešné zariadenia by mali slúži tomu, aby ľudia prostredníctvom nich mohli vidieť krásnu prírodu, vodopády, teda bohatstvo Slovenského raja. To by nemalo byť predmetom ziskov," tvrdí šéf ochrancov prírody.
Starostovia sú proti
Iný názor na to má hrabušický starosta Štefan Labuda. "Ochranári od nás nemajú čo žiadať. My nevyberáme poplatky za vstup na pozemky, na chodníky, ale za použitie technických zariadení, ktoré sú výlučným vlastníctvom obce. Zdá sa mi to celé nanajvýš čudné, keď odborná organizácia, ktorá má chrániť územie národného parku, ide vyberať vstupné," vraví Š. Labuda.
S návrhom ŠOP nesúhlasí ani Zuzana Nebusová, starostka Spišských Tomášoviec, ktoré vyberajú poplatky na Čingove a pod Tomášovským výhľadom. "Keby sa ochranári starali o všetky zariadenia a vyberali vstupné, nemám proti tomu nič. Ale pokiaľ sú technické zariadenia v našom vlastníctve, nie je normálne, aby my sme sa o ne starali a niekto iný mal podiel na vstupnom. Máme na starosti stupačky, tento rok sme dávali odpadkové koše, osvetlenie na Čingove, len na to nám treba 200-tisíc," vysvetľuje Z. Nebusová.
Budú vzájomne rokovať
Obce sa príjmov z výberu tzv. vstupného do Slovenského raja nechcú vzdať. "Bol by som rád, keby sa ochranári už konečne začali starať o odpady, o mapy, prístrešky, smerovníky. Odpady, parkoviská, verejné toalety to všetko nás stojí kopu peňazí. Investovali sme kopu peňazí a teraz sa máme vzdať týchto príjmov?" uzatvára Š. Labuda.
Hájek dodal, že s obcami budú ďalej rokovať o spôsobe získavania financií. "Domnievam sa, že vstupné je dosť vysoké na to, aby z neho mohli byť zabezpečené aj úlohy ochrany prírody. Vstupné by sa nemalo zvýšiť," zdôrazňuje riaditeľ novoveského centra ŠOP. Poplatok pre dospelého je 40, pre deti 20 korún.
(top)
Autor: ZO ŽUPNÉHO DOMU
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš