ERIKA KARASOVÁ, erika.karasovakorzar.sk
Štát uznal nespokojnosť cirkvi
Biskupský úrad rímskokatolíckej cirkvi v Spišskej Kapitule ako zriaďovateľ 49 školských zariadení a 33 škôl dosiahol v prípade ich financovania čiastočný kompromis. Iba prednedávnom Korzár informoval o nespokojnosti cirkvi s tým, ako štát financuje neštátne školské zariadenia. Ministerstvo financií SR a vláda SR aj na základe podpisovej akcie a reakcie Konferencie biskupov Slovenska sa zaoberalo spomínaným problémom. Výsledkom je zmena a doplnenie príslušného nariadenia vlády.
SPIŠ. Na rok 2008 tak jednotlivé slovenské samosprávy dostanú pre neštátne školské zariadenia spolu približne 790 miliónov korún. Biskupský úrad v Spišskej Kapitule dostane na budúci rok na tento účel od obcí a miest o približne o desať percent viac peňazí, ako to je v tomto roku.
Chýba im 16 miliónov
Biskupský úrad v Spišskej Kapitule mal v tomto roku značné finančné problémy. Najkritickejšia situácia bola v Klčove v okrese Levoča. Samospráva zriaďovateľovi dlhuje 1, 4 milióna korún. Ako pred časom pre Korzár uviedol riaditeľ Školského úradu na Biskupskom úrade v Spišskej Kapitule Ján Dravecký, od samospráv mali v tomto roku dostať viac ako 52 miliónov korún, balík bol však menší o 16 miliónov. Jednotliví primátori a starostovia argumentovali, že peniaze im neposkytol štát.
Chcú zmenu zákona
Cirkev ako zriaďovateľ síce do budúceho roka prejde s dlhmi, vďaka zmene sa však nádejajú, že rok 2008 bude po ekonomickej stránke optimistickejší. "Nezaplatíme v tomto roku niektoré faktúry za elektrickú energiu či odvody do poisťovne, prvoradé sú pre nás platy pre zamestnancov. Spomínaný obrat je pre nás kompromis. Ideálnym riešením by bola pre nás zmena zákona, a to taká, aby neštátne školské zariadenia boli financované takisto ako štátne," uviedol J. Dravecký. Neštátni zriaďovatelia žiadali pri financovaní zvýšenie koeficientu o desať percent, podarilo sa im však dosiahnuť iba v priemere päťpercentné zvýšenie.
Nespokojní biskupi
Nespokojnosť s doterajším financovaním neštátnych školských zariadení vyjadrila aj Konferencia biskupov Slovenska. "Hodnoty koeficientov pre žiakov základných umeleckých škôl a školských zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti cirkví a súkromných osôb tvoria len 62 % hodnoty koeficientov stanovených pre deti ZUŠ a školských zariadení zriadených obcou. Takto stanovenými koeficientmi je zásadne porušený princíp distribučnej spravodlivosti v rozdeľovaní verejných zdrojov," stojí v ich vyhlásení.
Hromadná petícia
"Asociácia súkromných škôl a školských zariadení predložila hromadnú pripomienku 1 496 signatárov s vyjadrením nesúhlasu k návrhu prepočítavacích koeficientov pre žiakov neštátnych základných umeleckých škôl a školských zariadení. Rozpor so zástupcami verejnosti, ako aj so zástupcami Konferencie biskupov Slovenska a Generálneho biskupského úradu Evanjelickej cirkvi a.v. na Slovensku, bol prerokovaný na rozporovom konaní 29. októbra na ministerstve financií na úrovni štátneho tajomníka," stojí v predkladanej správe Ministerstva vnútra SR.
Požaduje rovnoprávnosť
Petíciu podpisovali aj obyvatelia Klčova. Miestna základná cirkevná škola je tu v prevádzke v prevádzke tri roky, má 50 detí. Školský klub navštevuje 17 detí. V školskej jedálni evidujú 38 stravníkov. V materskej škole je zase 23 detí. Základnú umeleckú školu navštevuje 85 detí z Klčova a okolia. V tomto prípade ide o raritu, pretože tu okrem iného vyučujú hru na organe. Starosta Miroslav Fabian bol pri našom poslednom stretnutí odhodlaný na zmenu a to, aby škola aj školské zariadenia prešli pod samosprávu, pretože prístup štátu pokladá za nekorektný. Dnes na margo zmien uviedol, že spokojný bude, ak budú neštátne školské zariadenia zrovnoprávnené so štátnymi.
* * *
ANKETA
Názory
n Peter Iľčin: "Myslím si, že petícia bola oprávnená. Sú naše deti iné, ako tie v štátnych školách? Učia sa podľa iných osnov?"
n Magdaléna Pekarčíková: "Podpísala som petíciu. Sme platitelia daní ako rodičia detí, ktoré navštevujú štátne školy. Tak prečo by mal byť rozdiel vo financovaní?"
n Mária Fabianová: "Klčovskú základnú školu navštevujú moji dvaja vnuci. Petíciu som podpísala, pretože aj my sme občania Slovenskej republiky a preto by naše deti mali mať v prípade vzdelania rovnaké podmienky."
n Vendelín Dzurilla: "Mám vnúča v materskej škole. Veľmi sa do tejto záležitosti nestarám, napriek tomu si myslím, že by mala byť rovnoprávnosť."
* * *
FINANCOVANIE
Štátne a neštátne školské zariadenia
n Rozdiel je v koeficiente. Napríklad základná umelecká škola, ktorej zriaďovateľom je obec, má koeficient 13, ZUŠ, ktorú zriaďuje cirkev či súkromná osoba, bude mať po zmene koeficient 8,7. Koeficient sa následne násobí počtom žiakov a jednotkovým koeficientom zhodným pre všetky zariadenia 1 850.
n Základná umelecká škola pre skupiny - štátna má koeficient 8, neštátna 5,4.
n Materská škola štátna pre deti do troch rokov má koeficient 61, neštátna 41.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš