Oliver ONDRÁŠ, oliver.ondraskorzar.sk
Poslanci zamietli finančnú pomoc
Cirkevná Základná škola (ZŠ) s materskou školou Svätého Kríža v Kežmarku má problém. Dodávateľovi tepla dlhuje niekoľko stotisíc tisíc korún. Požiadala o splátkový kalendár. V škole sa kúri menej ako obyčajne, zamestnanci dostali nižšie odmeny. O pôžičke škole sa rokovalo aj na poslednom zasadnutí mestského zastupiteľstva. Poslanci príspevok vo výške 600-tisíc korún neschválili. Primátor Kežmarku Igor Šajtlava chce ale rokovať so zriaďovateľom ZŠ s MŠ - s biskupským úradom v Spišskej Kapitule.
KEŽMAROK. Problém so zaplatením faktúr za teplo nastal podľa riaditeľky ZŠ s MŠ Márie Kaňovej v tom, že škola dostala menej finančných prostriedkov na chod školských zariadení, napríklad na školský klub, jedáleň a materskú školu. Podľa jej slov štát prostredníctvom magistrátu prerozdelil škole menej peňazí.
Sú to tiež kežmarské deti
Riaditeľka tvrdí, že deti, ktoré navštevujú cirkevnú ZŠ s MŠ sú tiež obyvateľmi Kežmarku. "Sú to rovnaké deti, aké chodia na iné školy. Ich rodičia tiež platia dane. Zaslúžia si podľa mňa rovnaké podmienky. Mesto nám na školské zariadenia prerozdelilo menej peňazí od štátu," tvrdí riaditeľka.
Málo detí vo veľkej budove
ŽŠ s MŠ Sv. Kríža stojí na konci sídliska Juh. Sídli v budove, ktorá bola postavená v časoch budovania socializmu. Pojme 900 detí. Keď škola v roku 1992 vznikla, bola takmer plná. Postupom rokov, ako sídlisko starlo, detí ubúdalo. Podľa našich informácií za posledný rok ich ubudlo toľko, čo na všetkých ostatných troch kežmarských ZŠ. Dnes má škola okolo 290 žiakov a asi 40 detí v materskej škole. Budova však ostala. A práve tá je podľa kompetentných mestských úradníkov najväčším problémom. Vedenie školy ale tvrdí, že priestory má využité takmer na sto percent. Budova sa však musí zrekonštruovať, aby nedochádzalo k únikom tepla. Na to chýbajú peniaze. Ako sme sa sami presvedčili, zo školskej jedálne by mohla byť mraznička.
Peniaze dostali všetky
Vedúca oddelenia školstva Mestského úradu v Kežmarku Renáta Kroková tvrdí, že mesto poukázalo škole všetky peniaze, ktoré jej patrili. "Dostali sto percent. Nič sme si nenechali. Legislatívne sa krivda nestala. Je pravdou, že kým normatív na žiaka ZŠ je rovnaký ako u našich škôl, na financovanie školských zariadení majú cirkevné školy iný koeficient. Problém ja osobne vidím v tom, že keď sa škola zakladala, navštevovalo ju 900 detí. Teraz ich je okolo 290, ale budova ostala taká istá veľká. Pri nižšom počte žiakov je na jej prevádzku menej peňazí," myslí si vedúca oddelenia.
Poslanci povedali nie
Na podnet poslanca Jozefa Figlára sa zastupiteľstvo v rámci rozpravy o rozpočte zaoberalo aj pomocou cirkevnej ZŠ s MŠ. Poslanec hovoril o dlhu približne 600-tisíc korún. Väčšina poslancov ale vyčleniť v rozpočte takúto čiastku odmietla. "Mohol by nastať precedens. Keďže ide o súkromnú školu musí mať viaczdrojové financie," podotkla poslankyňa Ľudmila Rochová.
Jej kolega Martin Gallik uviedol, že je smutné, že v rozpočte sa našlo pol milióna korún na športovú sieň slávy a pre deti nie. "Na druhej strane školu nenavštevujú len deti z Kežmarku, ale i okolitých obcí, napríklad Ľubice. Tie by sa mali tiež podieľať na dofinancovaní," uviedol poslanec. Primátor Igor Šajtlava prisľúbil, že čo najskôr zvolá rokovanie s biskupským úradom.
Budú musieť zaplatiť
Dodávateľom tepla do cirkevnej ZŠ s MŠ je spoločnosť Spravbytherm. Podľa slov riaditeľa Mariána Bešeneja žiadosť o splátkový kalendár spoločnosť eviduje. "Nemôžeme škole vyhovieť, ale nechcem im nevyjsť v ústrety," šalamúnsky komentoval riešenie žiadosti riaditeľ. Ako ďalej dodal, v zimnom období si Spravbytherm nemôže dovoliť úverovať svojich klientov. Vedenie školy sa už so žiadosťou o pomoc obrátilo aj na svojho zriaďovateľa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš