vždy si tovar pozorne prezrú. Medzi nebezpečnými výrobkami sú však aj hračky určené deťom, elektrovýrobky, vianočné svietiace reťazce, obuv či textil.
PREŠOV. Na základe medzinárodnej spolupráce a hlásení zo systému Rapex o výskyte nebezpečných výrobkov vykonali v kraji 868 kontrol. Z 34 druhov výrobkov, ktoré dali inšpektori v Prešovskom kraji posúdiť odborníkom, bolo 7 vyhodnotených ako nebezpečné a 4 ako nevyhovujúce. Až 10 z celkového počtu výrobkov bolo určených deťom. Ide napríklad o prebaľovací pult, detský kočiar, detské bycikle, ale aj elektrovýrobky.
Kontroly
"Kontroly sme vykonávali priebežne počas celého roka. Celkom išlo o 3 165 prevádzkových jednotiek. Z 1 657 kontrolných nákupov bolo 66 predražených, pričom vo väčšine prípadov išlo o nedodržanie hmotnosti, alebo nesprávne účtovanie," konkretizoval fakty riaditeľ Inšpektorátu SOI v Prešove Vladimír Bulík.
Pozastavený predaj
Našinec očakáva, že v sieti predajní nájde kvalitné výrobky za rozumnú cenu. Často sa však stretáva s opakom. Potvrdzujú to aj výsledky prešovského inšpektorátu. Pozastavili predaj 9 224 druhov tovarov v hodnote 46,2 milióna korún. Medzi ne patrili stavebné materiály, nábytok, elektrospotrebiče, domáce potreby, ale aj hračky.
Diskriminácia spotrebiteľa
Zdá sa, že heslo zákazník je náš pán neplatí vždy. V siedmich prípadoch sa totiž stalo, že zákazníkovi odmietli predať tovar. V ďalších 13 predávajúci konal v rozpore s dobrými mravmi. Napríklad neumožnil spotrebiteľovi odstúpiť od zmluvy podľa platných právnych noriem.
Hypermarkety
Letákové akcie lákajú ľudí do rôznych supermarketov, ale neraz sa stalo, že pri pokladni zaplatili inú cenu. Inšpektori zistili rozdiely v letákových a skutočných cenách v 34 prípadoch. "U 123 výrobkov sme zistili nedodanie výrobkov propagovaných v letákoch, často ich dodali v malom množstve, alebo im chýbala jednotková cena," dodala V. Bulík. Mnohé výrobky sa tiež predávali bez platných certifikátov o zhode, najmä v prípade stavebných materiálov. Tu pozastavili predaj 477 druhov výrobkov za 11,9 milióna korún.
Podnety občanov
Nespokojní kupujúci sa sťažovali na Inšpektoráte SOI. V Prešovskom kraji riešili 799 podnetov a vo väčšine prípadov išlo o nespokojnosť s postupom pri reklamácii obuvi, mobilných telefónov, ale aj v súvislosti s dodávkou a montážou plastových okien. "Nedostatky boli rôzne, často v prevádzkach odmietli reklamácie, alebo ich nevybavili v lehote 30 dní, nevydali doklad o spôsobe vybavenia a podobne," vysvetlil riaditeľ.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš