Názory expertov na jeho šírenie sa rôznia
Lykožrút v tomto roku zničil v Tichej a Kôprovej doline vo Vysokých Tatrách podľa monitoringu lesníkov až 150 hektárov zeleného lesa. V objemovom vyjadrení ide o 25 -tisíc metrov kubických dreva z odumretých stromov.
TICHÁ A KÔPROVÁ DOLINA. Lykožrút postúpil do lesa na Hlinksom hrebeni, pomaly sa presúva k doline Necferka vedľa Tichej doliny. "Do červena sa sfarbujú lokality bez ohľadu na nadmorskú výšku a to, či ide o severné alebo južné svahy," hovorí Peter Fleischer zo Štátnych lesov (ŠL) Tatranského národného parku. Podľa Fleischera môže lykožrúta už zastaviť iba zásadná zmena vo vývoji v počasí. "V najpesimistickejšom variante môže v Tichej a Kôprovej na budúci rok odumrieť ďalších 800 hektárov vzácneho lesa," predpovedá Fleischer.
"Zastavili nás radikáli"
Lesníci sú presvedčení, že príčinou enormného šírenia sa lykožrúta je nespracovaná kalamita v piatom a štvrtom stupni ochrany TANAP-u. "Hoci v štvrtom nižšom stupni ochrany zákon kalamitu spracovať umožňuje, kvôli radikálnym postojom zelených aktivistov sme tak urobiť nemohli," povedal riaditeľ ŠL TANAP-u Peter Líška. Lesníci na základe vyzbieraných čísel z Tichej a Kôprovej doliny hovoria, že sa nepotvrdili vyjadrenia niektorých expertov na podkôrny hmyz a zelených aktivistov.
Experti verzus experti
"Nepravdivým sa ukázalo ich tvrdenie, že lykožrút sa šíri iba v tých územiach, kde bola kalamita spracovaná," doplnil Líška.
Tvrdenia ŠL odmieta Juraj Švajda z Výskumného ústavu vysokohorskej biológie v Tatranskej Javorine. Podľa neho spracovanie či nepracovanie nemá na šírenie sa lykožrúta až taký obrovský vplyv. "Sú tam viaceré iné faktory. Je demagógiou tvrdiť, že spracovaním kalamity by sa v Tichej a Kôprovej lykožrút už nešíril. Stačí sa pozrieť na Kysuce alebo do Spišskej Magury, kde spracovaniu dreva nebráni žiadny zákon. Lykožrút sa tam napriek tomu vo veľkom množí," hovorí Švajda. Ten tvrdí, že iba bez ťažby v najcennejších územiach je národný park schopný slúžiť ľuďom.
Podľa Švajdu za snahou ťažiť drevo v Tichej a Kôprovej môžu stáť ekonomické záujmy. "Podľa mojich informácií premnoženie lykožrúta v Tichej a Kôprovej nie je v TANAP-e zďaleka najvyššie. Ochranné opatrenia by bolo potrebné robiť v iných lokalitách, tam sa však s nimi nikto neponáhľa," povedal Švajda.
* * *
----KURIOZITA----
Spolužiak pokutoval spolužiaka
n Vďaka sporu o Tichú dolinu sa nám podarilo zaznamenať aj jeden kuriózny zážitok dvoch bývalých spolužiakov zo strednej lesníckej školy. Kým jeden spolužiak sa po ukončení ďalších štúdií zamestnal v štátnej ochrane prírody, druhý pracuje v ŠL TANAP-u. Prvý spolužiak - ochranár - sa v lete rozhodol pripojením ku protestom aktivistov vyjadriť svoj názor na ťažbu dreva v Tichej doline. V doline stretol svojho bývalého spolužiaka - lesníka. Ten mu na mieste za bránenie v ťažbe udelil niekoľkotisícovú pokutu.
"Nuž, takéto situácie prináša život," komentoval stručne situáciu spolužiak ochranár. Aj tento prípad okrem vtipnej pointy stretnutia spolužiakov po dlhšom čase ukazuje, že na spôsoby udržiavania národných parkov panujú stále viaceré názory.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš