MÁRIA ŠIMOŇÁKOVÁ, maria.simonakovakorzar.sk
Riaditeľ: Rozhodnutie mesta je likvidačné
Spišská katolícka charita prepustí opatrovateľky, ktoré v Spišskej Novej Vsi zabezpečovali opatrovateľskú službu pre zhruba 90 ľudí. Vedenie mesta sa rozhodlo pre budúci rok neposkytnúť charite príspevok na sociálne služby. Riaditeľ charity hovorí o likvidácii cirkevných sociálnych zariadení a o komunistických praktikách. Zástupca primátora tvrdí, že nejde o likvidáciu a že mesto je prostredníctvom domova dôchodcov pripravené zabezpečiť opatrovateľskú službu pre všetkých, ktorí sú na ňu odkázaní.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Likvidácia neštátneho a cirkevného sektora v oblasti sociálnych služieb a politické rozhodnutie, takto označil najnovšie rozhodnutie spišskonovoveských radných pánov diecézny riaditeľ Spišskej katolíckej charity (SpKCH) Peter Maľučký. Podľa jeho slov reči o ekonomickej výhodnosti mestského modelu i o tom, že charita je drahšia, nijako neobstoja. Občan nemá právo slobodne sa rozhodnúť. Zabezpečenie opatrovateľskej služby prostredníctvom samosprávy označuje za komunistický spôsob „robenia" všetkého.
Chýba mu právna istota
„Mestá i obce už robia pomaly všetko. Tak nech aj hĺbia ropné vrty alebo vyrábajú pneumatiky! Kde je princíp podpory? To, čo sa deje pri prechode kompetencií na mestá a obce, je centralistické. V spoločenskom vnímaní je takýto súčasný postup štátu a samospráv prípravou na ďalšiu privatizáciu sociálnych služieb pre 'svojich'. Občan nie je cieľom služby, ale predmetom v rukách politickej a inej moci," reaguje P. Maľučký. Podľa jeho slov tu chýba minimálna právna istota neštátneho a cirkevného sektora. „Mesto by malo byť rado, že tu má subjekty ako charita, ktoré chcú slúžiť a pristupujú k človeku ako k dôstojnej bytosti," uvádza P. Maľučký.
Zmietnutie charity
„Dom dôchodcov v Spišskej Novej Vsi dostáva financie, desiatky miliónov korún, priamo zo štátneho rozpočtu SR. Prečo, keď iné domovy dôchodcov ich musia vyčleňovať z vlastných rozpočtov obcí a miest? Ako sa tu hospodári? Mesto uvádza, že preberie klientov a zamestnancov pod domov dôchodcov. Azda títo ľudia nie sú slobodní? Chcú prevziať Spišskou katolíckou charitou neľahko pripravené charitatívne sestry, aby sa nepovedalo, že mesto nemá nič zabezpečené. Ako mesto bude organizovať službu dobrovoľníkov, zdravotnícke terénne a hospicové služby? Prečo počas kontroly mesta v SpKCH už v lete 2007 si zamestnanci úradu opisujú know-how charity? Prečo na túto kontrolu a akou kompetenciou či právom prichádza na to neurčený riaditeľ domova dôchodcov? Nejde tu teda už o dávno pripravovaný model zmietnutia charity z mesta?" zdôrazňuje P. Maľučký.
Na službách navýšili
Riaditeľ charity odmieta podľa neho politické rozhodnutie. „Veď zástupcovia mesta v rozpočte na opatrovateľskú službu zvýšili prostriedky z 3 na 7 miliónov korún, čo je takmer 230-percentné zvýšenie. Prečo zvýšené finančné prostriedky neumožnilo mesto čerpať aj oprávnenému subjektu podľa zákona, akým je dlhodobo SpKCH?! A vraj to nie je politické rozhodnutie? Už začiatkom novembra 2007 sme z vyšších kruhov mesta poznali vyhlásenia vedenia domova dôchodcov o tom, že toto zariadenie mesta s novým vedením všetko preberie! Rokovanie z 3. decembra na magistráte malo byť len zakrývacím manévrom na dávno upravené modely. Posúďte sami, primátor mesta sa pýta, či SpKCH vie zabezpečiť opatrovateľské služby na celý rok pre približne 90 klientov, čo je 53-tisíc hodín čistej služby s 35 zamestnancami bez finančného príspevku mesta, alebo ak, tak s minimálnym formálnym prispením! To sa jednoducho nedá. Nežiadali sme viac, len toľko, koľko hovorí zákon o sociálnej pomoci - 100 korún na 1 hodinu služby. Tento parameter sa mimochodom od roku 2004 vôbec nevalorizoval, aj keď minimálna mzda a ceny energií narástla niekoľkonásobne. Hneď na druhý deň prišla od primátora odpoveď, že nám neposkytnú žiaden príspevok. V mestskej televízii pritom zástupca mesta Spišská Nová Ves deklaroval jednoznačne istú finančnú podporu charity, aby nedošlo v žiadnom prípade k znižovaniu kvality a rozsahu charitou poskytovanej služby. Aká je teraz pravda? Pýtam sa: Akým právom si títo páni osobujú právo rozhodovať za občanov tohto mesta? Akým právom berú ľuďom možnosť výberu?" kladie otázky diecézny riaditeľ. Zdôrazňuje, že súčasní predstavitelia mesta a štátu pritom hlásali veľkú podporu charite a veľké sociálne cítenie.
Domov dôchodcov preberie všetky opatrovateľky
Stanovisko mesta je jasné - Spišskej katolíckej charite neposkytne požadovaných 5,3 milióna na zabezpečenie opatrovateľskej služby o starých a chorých občanov. Túto požiadavku považuje za vysokú. Zástupca primátora Miroslav Semeš (Smer-SD) na minulotýždňovom rokovaní poslancov informoval, že na rokovaniach s charitou nedospeli ku konsenzu. „Charita 'spotrebovala' na opatrovanie ľudí viac peňazí, ako 'spotreboval' domov dôchodcov pri tom istom počte ľudí," argumentoval. Zdôraznil, že rozhodnutie mesta nie je likvidačné, ani politicky motivované.
* * *
DOMOV DÔCHODCOV
Je pripravený na zmeny
n Mesto sa rozhodlo od nového roka zabezpečovať opatrovateľskú službu prostredníctvom domova dôchodcov. Vyčlenili na to sumu 7 miliónov korún. Doposiaľ dávalo mesto na opatrovateľskú službu milión korún. Opatrovateľky aj opatrovaní občania by mali prejsť pod mestský domov dôchodcov. „Na všetkých rokovaniach sme hovorili o tom, že sme na to pripravení, či sa jedná o civilné zamestnankyne alebo o rehoľné sestry. Sme pripravení všetkých týchto ľudí prevziať tak, aby 2. januára mohla opatrovateľská služba nerušene pokračovať. Najideálnejšie je, aby tá opatrovateľka, ktorá vykonávala činnosť u klienta, ju u neho vykonávala aj naďalej," informoval riaditeľ domova dôchodcov Alfonz Satmár. Zdôraznil, že tento krok neznamená likvidáciu iných opatrovateľských subjektov v meste.
* * *
NÁZOR
Prišli o možnosť voľby
n Sústredenie opatrovateľskej služby pod mesto nepovažuje za šťastné poslanec Karol Mitrík (SDKÚ-DS). „Vždy je dobré, keď je malá konkurencia, súťaživosť. Poviem príklad - je dobré, že v meste máme dvoje pohrebných služieb, občan si môže vybrať, či chce takú alebo onakú službu. Možnosť výberu pre občana - či chce charitnú alebo mestskú službu - týmto padla. Nemyslím si, že je to dobrý krok, ale väčšina rozhodla a musím to rešpektovať," vyjadril sa K. Mitrík
* * *
FAKTY
O charite
n SpKCH za 17 rokov pôsobenia v Spišskej diecéze (Orava, Liptov a Spiš) vytvorila 690 pracovných miest. V systéme terénnych verejných služieb zamestnávala približne 400 zamestnancov. Do konca roka zo systému terénnych sociálnych služieb odíde 364 z nich.
n V rámci diecézy charita poskytovala služby pre takmer 2000 klientov ročne. V samotnej Spišskej Novej Vsi zamestnávala v sociálnych službách 35 ľudí, ďalších 5 v zdravotníckych službách. Terénne služby poskytovala v priemere pre 90 klientov. V minulosti bol rozsah služieb pre týchto klientov počas jedného roka 60-tisíc hodín, v tomto roku to bolo 53-tisíc hodín.
n Príspevok od štátu bol daný zo zákona vo výške 100 korún na hodinu služby. Podľa slov P. Maľučkého sa príspevok časom znižoval. Košický samosprávny kraj oznámil, že v roku 2008 už nebude opatrovateľskú služby financovať. Mesto Spišská Nová Ves sa rozhodlo prevziať opatrovateľskú službu pod mestský domov dôchodcov.
n Opatrovateľskú službu poskytoval tento rok domov dôchodcov pre zhruba 90 klientov, SpKCH pre rovnaký počet ľudí a zariadenie evanjelickej diakonie Betezda pre 15 opatrovaných ľudí.
(šim,top)
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš