ústavnou starostlivosťou. Týmto deťom je zabezpečená starostlivosť v detských domovoch.
"Evidujeme 143 žiadostí o náhradnú rodinnú starostlivosť. Väčšinou ide o adopciu" uviedla riaditeľka odboru sociálnych vecí a rodiny ÚPSVaR Prešov Zlatica Raslavská. Umiestniť tieto detí do rodín je však veľmi ťažké. Žiadatelia o adopciu majú totiž o dieťati svoju predstavu. Splniť ju je neraz veľmi zložité. "Evidovali sme už aj žiadostí o adopciu dieťaťa, ktoré by malo mať blond vlasy, modré očí a podobne. Hlavne však žiadajú o čo najmladšie dieťa, najlepšie novorodenca" poznamenala Zlatica Raslavská.
Okrem takýchto požiadaviek musí dieťa spĺňať aj ďalšie kritéria pre adopciu. Napríklad právnu voľnosť dieťaťa. To znamená nezáujem rodičov. Podľa najnovších zákonov sa doba nezáujmu skrátila zo 6 mesiacov na 2 mesiace. Tento krok skrátil aj čakaciu dobu žiadateľov o adopciu.
V zozname žiadateľov sa nachádzajú aj žiadosti zo zahraničia. V tomto roku sa uskutočnilo 30 adopcií. Z toho 13 bolo medzištátnych. Pri medzištátnych adopciách spolupracuje ÚPSVaR s centrálnym orgánom pre medzištátne adopcie v Bratislave a v domovskej krajine rodičov - žiadateľov. Problém je v adopciách do Spojených štátov amerických, ktorým takáto inštitúcia chýba.
Ďalšie žiadostí sa týkajú pestúnskej starostlivosti. Náhradní rodičia môžu zabezpečovať starostlivosť najviac trom deťom. Takto umiestnených bolo v tomto roku 17 detí. Tieto deti nepotrebujú právnu voľnosť. Ak biologickí rodičia splnia podmienky, môžu im byť deti z pestúnskej starostlivosti pridelené späť.
(jan)
Autor: Finálový Rebrík
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš