pracoval celý rok a jeho dielo teraz obdivujú stovky Prešovčanov. Mrzí ho však, že už po niekoľkých dňoch sa našli vandali, ktorí poškodili holubiciam krídla, prevrátili psíka a posunuli niektoré sochy.
PREŠOV. Juraj Antoňák je v súčasnosti dôchodca, ale jeho odpočinok je veľmi aktívny. V svojej rezbárskej dielni má už okolo 300 plastík a reliéfov z dreva. Časť svojho profesionálneho života strávil pri údržbe pamiatok v rôznych kostoloch, kaplnkách, kúriách a kaštieľoch na východe Slovenska, ale aj v Banskej Štiavnici a Bystrici. Tam zbieral inšpiráciu pri reštaurátorských prácach. Už vtedy si hovoril, že raz, keď bude mať čas, skúsi vyrezávať tak, ako majster Pavol z Levoče.
Betlehem
Nesmelý nápad na toto komplexné dielo sa zrodil v jeho hlave počas návštevy Vatikánu pred dvoma rokmi. Vraj keď sa vydarí, umiestni ho do svojej záhrady, aby sa spolu s ním potešili aj Ličartovčania. Postupne teda vznikla svätá rodina s Ježiškom, súsošie troch kráľov, pastieri, ovečky a psík. Svoj zámer uskutočnil a v súčasnosti jeho betlehem pri kostole sv. Mikuláša Prešovčanom dotvára vianočnú atmosféru.
V dielni
Zaujímalo nás, aké témy sú pre rezbára najčastejšie. „Všetko sa začína aj končí pri ženách," reagoval na našu otázku. Často sa však v jeho tvorbe objavujú sakrálne, alebo ľudové námety. Tie pravidelne vystavuje na amatérskych výstavách, ale jeho sochy zdobia aj niektoré kostoly v okolí Prešova. "Mám aj ďalšie nápady, zatiaľ si ich len skicujem," dodal Juraj Antoňák.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš