obyvateľov okrajových mestských častí. Končia sa takisto zlaté časy pre podnikateľov v nebytových priestoroch.
POPRAD. Kým neprajníci schválenej daňovej reformy v Poprade ironicky hovoria o peknom vianočnom darčeku, zástupcovia radnice nové pravidlá obhajujú ako logický a potrebný krok.
Mesto: Zvýšenie bolo potrebné
Politické stanovisko k zvýšeniu poskytol popradský primátor Anton Danko. "Dane sa v meste nezvyšovali 5 rokov," povedal stručne.
Vedúci ekonomického odboru mesta Pavel Miškovský dodáva, že to pri každoročnej priemernej 6-percentnej inflácii a postupnom zvyšovaní úloh pre samosprávu. "Úprava sadzieb bola preto po takomto dlhom čase jednoducho potrebná," uviedol Miškovský.
Argumenty alebo populizmus?
Pri schvaľovaní zvýšenia daní sa v popradskom poslaneckom pléne ozvali aj hlasy proti. "Miesto zvyšovania daní by mesto malo hľadať zdroje v nehnuteľnom majetku, ktorého sa predajmi nezmyselne zbavuje," navrhla poslankyňa Helena Mezenská.
Kolegovia Anton Andráš a Jozef Mozolík označili jej argumenty za populizmus. "Nie sme v ekonomickom inkubátore, všetky návrhy sú výsledkami dlhodobej práce komisií a prepočtov," povedal Andráš. Ten nazval zvyšovanie daní hygienou samosprávy.
Podľa vedúceho Miškovského by Mezenskej riešenie mohlo naraziť na súlad so zákonom. "Ten ukladá bežné výdavky financovať bežnými príjmami, čo predaje majetku nie sú," povedal Miškovský.
Priemerná rodina o 52 korún viac
Podľa názoru hlavného ekonóma mesta je prijaté zvýšenie daní z hľadiska občanov citlivé a nevýrazné. Svoje tvrdenie Miškovský podopiera príkladom priemernej popradskej rodiny. Jej rodičia majú dve deti, bývajú v byte s rozlohou 72 metrov štvorcových, vlastnia psa a garáž. Posledné dve položky k priemernej rodine priradil Miškovský zámerne, lebo u nich sa daň zvyšovala najviac. "Tejto priemernej rodine stúpnu za rok dane o 634 korún, čo činí zvýšenie o 52 korún na mesiac, alebo ak chcete o 1,76 na deň."
Jeden Popradčan, jedna daň
Okrem úprav sadzieb mesto vnáša do daní systémové zmeny. Novinkou je zrušenie rozdielnych daní z nehnuteľností v mestských častiach. Ich sadzby boli pre vlastníkov z periférie doteraz oproti centru približne polovičné. "Bolo to nespravodlivé. V meste existuje jeden občan, preto ako k tomu prišiel ten, čo musel za to isté platiť viac," hovorí Miškovský.
Koniec výnimkám aj u podnikateľov
Rozdielne sadzby za to isté miznú aj u podnikateľov. Kým podnikatelia pôsobiaci v bežných budovách platili doteraz za podnikateľské priestory 70 korún, ich šťastnejší kolegovia podnikajúci v nebytových priestoroch bytoviek len 10 korún. Od nového roku budú platiť všetci rovnako, a to 95 korún za meter štvorcový za rok. Od 1. januára sa k plateniu dane za byty takisto pripojí 2 360 majiteľov, ktorí doteraz nemuseli platiť.
"Nižšie sadzby im umožňovali podľa zákona uplatniť si výnimku. To tiež bolo oproti ostatným nespravodlivé," doplnil Miškovský.
!!! RAMCEK !!!
Zvýšenie daní v Poprade
stará/nová daňrok/meter štvorcový
Domy, byty a skleníky3,50/1,75 *5 Sk
Chaty, ostatné stavby10,50/5,2515 Sk
Garáže2130 Sk
Nebytové priestory (NP)10/5,00ruší sa
NP určené na garážovanienebola30 Sk
NP určené na podnikanienebola95 Sk
Daň za ubytovanie1520 Sk lôžko/noc
* Doteraz platili dvojité rozdielne sadzby pre centrálny Poprad a perifériu
!!! RAMCEK 2 !!!
Viac zaplatia psíčkari
Zvyšuje sa aj daň zo psa z doterajšej tisícky na 1 200 korún v obytných domoch. V rodinných domoch ostáva poplatok 600 korún. Mesto zdôvodňuje tento rozdiel tým, že psy z domov znečisťujú verejné priestranstvá menej. Od dane sú oslobodené policajné, záchranárske a slepecké psy.
Text k foto:
Dlhy zatial nehrozia
Dlhová služba mesta Poprad tvorí teraz 2,2 percenta rozpočtu. Podľa niektorých ekonómov je takéto nízke zadĺženie až nezdravé.
FOTO: TOTI
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš