druhej strane značná pozornosť médií napomohla miestnej demokracii. Údajná facka, osobné spory, vulgarizmy - o tom všetkom sa tomášovskí obyvatelia dozvedeli od médií, strážnych psov demokracie. Negatívna publicita celej obce mala však aj svetlé stránky. Občania dostali mix informácií, ktorým buď uverili alebo začali hľadať odpovede na ďalšie otázky, možno si povedali, že na najbližšom zasadnutí obecného zastupiteľstva nesmú chýbať.
Nezáujem len údajný
n Predošlé rokovania poslancov v obci Spišské Tomášovce, tak ako v iných obciach na Spiši, boli bez záujmu občanov. No nedovolím si jednoznačne tvrdiť, že hlavným dôvodom je údajný nezáujem občanov. Po prvé, každý starosta si musí úprimne odpovedať na otázku, či pred každým zvolaním obecného zastupiteľstva aspoň tri dni pred rokovaním vyvesil návrh programu rokovania na úradnú tabuľu. V obci Spišské Tomášovce sa to v tomto roku minimálne dvakrát nestalo. Po druhé, volení zástupcovia každej obce by si mali odpovedať na otázku, či svoju úradnú tabuľu majú na najfrekventovanejšom mieste v obci, tak aby naozaj splnila svoj účel a to, aby sa k oznamom dostal čo najväčší počet občanov. S tým je spojené aj využívanie obecného rozhlasu, či naozaj informuje občanov okrem rôznych predajoch aj o dianí v obci. Okrem neplnenia si zákonných povinností pri zvolávaní obecných zastupiteľstiev niektoré obce rokujú v miestnostiach, kde sa okrem poslancov nevmestí viac ako päť občanov. Jednoducho povedané, na nezáujem občanov sa môže samospráva odvolávať až vtedy, ak spravila všetko pre to, aby rokovania boli skutočne verejné.
Bez novín aj webovej stránky
n Keď sa pozrieme na niektoré obce na Spiši, zistíme, že okrem funkčných internetových stránok vydávajú pre svojich občanov aj obecné noviny. V Spišských Tomášovciach absentuje jedno aj druhé. Neinformovaní občania sú náchylní veriť neovereným informáciám a zostávať na stereotypoch. Tam, kde zaspali poslanci, informácie o svojej práci za obecné peniaze šíria starostovia, ktorí sú si oponentmi aj editormi, výsledkom čoho sú neobjektívne informácie a riadky chvály na ich prácu. Na tom, aby občania dostávali objektívne informácie, musia mať záujem hlavne poslanci. Oni sú tou opozíciou, ktorá sa má pýtať, oni sú tí, ktorí majú za občanov bojovať o prehľadnejšie nakladanie s vecami verejnými. Poslanci schvaľujú obecný rozpočet, majú páky na to, aby vytvorili mechanizmus, ako vytvoriť predpoklady na fungovanie objektívnych novín. Pravdou však ostáva, že veci verejné občanov stále viac a viac nezaujímajú, no nemení to nič na fakte, že nie občan, ale miestna samospráva sa má približovať k občanovi.
Vyhrali občania
V Spišských Tomášovciach sa posledné rokovanie obecného zastupiteľstva odohrávalo pred zrakom prítomných občanov, pred objektívmi televíznych kamier a do diskusie za zapájali aj samotní občania. Priblíženiu sa k štandardu lokálnej demokracie tu dopomohli vplyvné médiá. Do obce prišli zo zištných dôvodov, hľadali senzáciu a našli ju, informovali občanov a vzbudili v nich záujem. Pod vplyvom aj týchto udalostí sa rokovanie občanom verejne oznámilo a prvý krát od komunálnych volieb v roku 2006 sa rokovalo nie v malej kancelárii starostky ale v miestnosti, ktorá bola schopná poňať viac ako 100 občanov. Dá sa povedať, že tento raz vyhrali občania volení predstavitelia sa im začali extrémne venovať. V podmienkach niektorých spišských obcí slovo extrémne bohužiaľ znamená nič iné len štandard. Teda systém prístupu k občanom, ktorý už roky obsahuje zákon o obecnom zriadení či dokumenty ako štatút obce alebo rokovací poriadok obecného zastupiteľstva.
Autor: MARTIN GONDA
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš