20 rokov.
POPRAD. Prvé stredisko leteckej záchrannej služby vo vtedajšom Československu zriadili v Prahe prvého apríla 1987. O vyše osem mesiacov neskôr k pražskému stredisku pribudli ďalšie dve, v Banskej Bystrici a Poprade. Popradské stredisko začínalo so 16 záchranármi, dnes ich pôsobí v piatich strediskách po celom Slovensku vyše dvesto.
Ruské stroje
V začiatkoch lietali na prenajatých ruských vrtuľníkoch Mi-2, Mi-4 a Mi-8. Išlo väčšinou o transportné lety pacientov do nemocnice. Ťažkotonážne stroje nedovoľovali pristáť pilotom v horskom prostredí kdekoľvek a za akýchkoľvek podmienok. Napriek tomu sa za necelé dva roky existencie LZS v Poprade podarilo uskutočniť 82 primárnych a 277 sekundárnych letov. Popradčan Stanislav Hradský bol jedným z prvých pilotov LZS: "Boli to nádherné roky. Tá radosť z toho, že sa akcia podarila a že sme pomohli ľuďom v núdzi, bola obrovská."
Nové vrtuľníky
Koncom októbra 1990 dostali Tatranci prvý špeciálny vrtuľník určený na záchranu v horách SA-316B Alouette III. Prvý záchranný let Alouette III sa uskutočnil 15. decembra 1990 vo Vysokých Tatrách. Piloti i lekári boli z nového vrtuľníka nadšení.
Vznik ATE
V roku 1992 vznikla súkromná LZS Air Transport Europe (ATE). "Účelom založenia tejto spoločnosti bolo skvalitnenie LZS, aby sme boli svojimi výkonmi a službami porovnateľní so záchranármi zo západných krajín. LZS prešla, najmä čo sa týka vybavenia, obrovským vývojom. Začínali sme na Mi-2 a skončili sme pri vrtuľníkoch Agusta, ktoré spĺňajú najprísnejšie kritériá EÚ kategórie 1A," uviedol riaditeľ LZS ATE Milan Hoholík.
Posledný boom
Najväčší rozvoj zaznamenala LZS na Slovensku začiatkom 21. storočia. ATE v priebehu troch rokov nakúpila špičkové vrtuľníky Agusta A109 K2. Pôsobia v piatich strediskách Slovenska. Okrem Popradu ešte v Bratislave, Nitre, Banskej Bystrici a Košiciach. Vlani boli vybavené najmodernejšou technikou určenou na transport, vyslobodenie a urgentnú medicínu. "Piloti majú k dispozícii špeciálnu techniku na nočné videnie, ktorá účinne pomohla pri viacerých nočných záchranných akciách," uviedol hovorca LZS ATE Pavol Svetoň.
Stovky zachránených
Zo štatistík LZS ATE vyplýva, že od roku 1993 do 2006 absolvovali vyše sedemtisíc primárnych i sekundárnych zásahov. Vrtuľníky LZS ATE pomáhali aj pri takých tragédiách, akými boli napríklad záplavy v Uzovských Pekľanoch. Tu sa podarilo zachrániť životy 12 ľudí. Piloti LZS sa podieľali aj na hasení rozsiahlych požiarov vo Vysokých Tatrách, či Slovenskom raji. Žiaľ, tragédie sa nevyhli ani leteckým záchranárom. Od vzniku LZS sa stali tri nehody vrtuľníkov. Pri dvoch z nich zahynulo 6 dospelých ľudí a jedno dieťa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš