ANNA KOŠUTHOVÁ, anna.kosuthovakorzar.sk
Kopčák: "Vysporiadanie s Drutarovskými je nekorektné"
Nové vedenie mesta Prešov ukončilo sedemročný spor s rodinou Drutarovských. Na svete je už schválená dohoda o majetkovoprávnom vysporiadaní a výsledkom je fakt, že rodina dosiahla to, čo navrhovala od začiatku. Za zbúraný dom chceli nový a dostanú ho. Faktom však je, že radnica pomohla vyriešiť spor, ktorý sa jej týkal len okrajovo. Investorom stavby je totiž Slovenská správa ciest (SSC) a tá mala problém vysporiadania riešiť. Celý proces trval sedem rokov a za ten čas už mohla byť Nábrežná komunikácia dokončená a slúžiť Prešovčanom.
PREŠOV. So súčasným postojom mesta nesúhlasia obaja exprimátori. Milan Benč ako súčasný poslanec namietal aj na ostatnom zastupiteľstve. Podľa jeho slov vraj mesto nevyužilo všetky možnosti súčasne platného stavebného zákona a teda naznačoval možnosť vyvlastnenia.
Názor nezmenil ani Kopčák
"Je to prinajmenšom nekorektné. Všetci si pohodlne osvojili rétoriku vlastníka pozemkov, ktorý sa dlhodobo usiloval verejnosti vsugerovať presvedčenie, že príčinou stagnácie stavby je spor s mestom a od mesta požadoval riešenia, ktoré odporujú zákonom platným v SR," argumentoval niekdajší primátor Juraj Kopčák.
Ako zdôraznil, mesto sa do prípravy výstavby Nábrežnej komunikácie i pri jej rozbehnutí angažovalo: "Najprv tým, že naliehalo na príslušné štátne orgány, aby riešili komplikovanú dopravnú situáciu v meste, potom reakciou na tlak občanov, cez ktorých majetok je stavba trasovaná. Pri oceňovaní majetku, dotknutého stavbou, sa SSC musela riadiť cenovou vyhláškou z roku 1991. Nemohla priamo občanom ponúknuť trhové náhrady za nehnuteľnosti. To malo za následok, že vlastníci nehnuteľností by za svoj majetok dostali tak málo, že by neboli schopní zabezpečiť si ani skromné bývanie. Preto sa obrátili na mesto, aby im pomohlo. Prvou reakciou mesta bola žiadosť o to, aby kompetentný orgán, teda Ministerstvo financií SR, aktualizovalo predmetnú vyhlášku na cenovú úroveň roku 2001."
Rokovania so SSC
Podľa J. Kopčáka vtedajšia ministerka zdôvodnila nemožnosť, či neochotu prehodnotiť predmetnú vyhlášku tým, že by sa zmena negatívne dotkla podstatne väčšieho počtu občanov SR (vtedy sa platila daň z prevodu majetku), preto odporúčala doriešiť problém v spolupráci so SSC. Po mnohých rokovaniach sa našlo východisko. Keďže SSC nemohla priamo vyplatiť vlastníkom dotknutých nehnuteľností viac, ako stanovovala už spomenutá cenová vyhláška, dohodla s mestom transfer financií cez špeciálny fond, ktorý použije zdroje SSC, vytvorené úhradou za majetkovo nevysporiadané pozemky pod štátnymi cestami prvej triedy.
"Spoločne bol odsúhlasený nasledujúci mechanizmus: Fond bude kompenzovať rozdiel medzi vyhláškovou a trhovou cenou dotknutého majetku. Na základe trhového ohodnotenia sa stanoví hodnota dotknutého majetku a z nej sa odvodí potreba financií do predmetného fondu. Fond bude zriadený uznesením mestského zastupiteľstva (MsZ). SSC fond naplní do výšky stanovenej finančnej potreby na kompenzáciu. Uznesením MsZ sa fond rozdelí dotknutým vlastníkom. Rozdelenie prostriedkov z fondu bude zrealizované formou zmlúv medzi mestom a vlastníkom nehnuteľnosti. Pri rozpúšťaní fondu dotknutí vlastníci (až na jedného) podpísali mestom predložené zmluvy a stanovené čiastky im boli uhradené," konkretizoval.
Odkaz primátorovi
Exprimátor tiež pripomenul, že mesto môže zo zákona investovať len do vlastného majetku. "Nesmie investovať do majetku štátu, iného subjektu, ani súkromnej osoby. To, že dnes bude mesto za peniaze daňových poplatníkov spolu so SSC vlastniť nehnuteľnosť, ktorá sa v dohľadnom čase zákonite zbúra, určite neznamená hospodárne nakladanie s majetkom mesta, ani jeho zveľaďovanie. Toto riešenie určite nebude bez negatívnych dôsledkov," zdôraznil.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš