Korzár logo Korzár Spiš

Spor o Nábrežnú komunikáciu sa skončil----

ANNA KOŠUTHOVÁ, anna.kosuthovakorzar.sk Kopčák: "Vysporiadanie s Drutarovskými je nekorektné" Nové vedenie mesta Prešov ukončilo sedemročný spor

ANNA KOŠUTHOVÁ, anna.kosuthovakorzar.sk

Kopčák: "Vysporiadanie s Drutarovskými je nekorektné"

Nové vedenie mesta Prešov ukončilo sedemročný spor s rodinou Drutarovských. Na svete je už schválená dohoda o majetkovoprávnom vysporiadaní a výsledkom je fakt, že rodina dosiahla to, čo navrhovala od začiatku. Za zbúraný dom chceli nový a dostanú ho. Faktom však je, že radnica pomohla vyriešiť spor, ktorý sa jej týkal len okrajovo. Investorom stavby je totiž Slovenská správa ciest (SSC) a tá mala problém vysporiadania riešiť. Celý proces trval sedem rokov a za ten čas už mohla byť Nábrežná komunikácia dokončená a slúžiť Prešovčanom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

PREŠOV. So súčasným postojom mesta nesúhlasia obaja exprimátori. Milan Benč ako súčasný poslanec namietal aj na ostatnom zastupiteľstve. Podľa jeho slov vraj mesto nevyužilo všetky možnosti súčasne platného stavebného zákona a teda naznačoval možnosť vyvlastnenia.

Názor nezmenil ani Kopčák

"Je to prinajmenšom nekorektné. Všetci si pohodlne osvojili rétoriku vlastníka pozemkov, ktorý sa dlhodobo usiloval verejnosti vsugerovať presvedčenie, že príčinou stagnácie stavby je spor s mestom a od mesta požadoval riešenia, ktoré odporujú zákonom platným v SR," argumentoval niekdajší primátor Juraj Kopčák.

Ako zdôraznil, mesto sa do prípravy výstavby Nábrežnej komunikácie i pri jej rozbehnutí angažovalo: "Najprv tým, že naliehalo na príslušné štátne orgány, aby riešili komplikovanú dopravnú situáciu v meste, potom reakciou na tlak občanov, cez ktorých majetok je stavba trasovaná. Pri oceňovaní majetku, dotknutého stavbou, sa SSC musela riadiť cenovou vyhláškou z roku 1991. Nemohla priamo občanom ponúknuť trhové náhrady za nehnuteľnosti. To malo za následok, že vlastníci nehnuteľností by za svoj majetok dostali tak málo, že by neboli schopní zabezpečiť si ani skromné bývanie. Preto sa obrátili na mesto, aby im pomohlo. Prvou reakciou mesta bola žiadosť o to, aby kompetentný orgán, teda Ministerstvo financií SR, aktualizovalo predmetnú vyhlášku na cenovú úroveň roku 2001."

SkryťVypnúť reklamu

Rokovania so SSC

Podľa J. Kopčáka vtedajšia ministerka zdôvodnila nemožnosť, či neochotu prehodnotiť predmetnú vyhlášku tým, že by sa zmena negatívne dotkla podstatne väčšieho počtu občanov SR (vtedy sa platila daň z prevodu majetku), preto odporúčala doriešiť problém v spolupráci so SSC. Po mnohých rokovaniach sa našlo východisko. Keďže SSC nemohla priamo vyplatiť vlastníkom dotknutých nehnuteľností viac, ako stanovovala už spomenutá cenová vyhláška, dohodla s mestom transfer financií cez špeciálny fond, ktorý použije zdroje SSC, vytvorené úhradou za majetkovo nevysporiadané pozemky pod štátnymi cestami prvej triedy.

"Spoločne bol odsúhlasený nasledujúci mechanizmus: Fond bude kompenzovať rozdiel medzi vyhláškovou a trhovou cenou dotknutého majetku. Na základe trhového ohodnotenia sa stanoví hodnota dotknutého majetku a z nej sa odvodí potreba financií do predmetného fondu. Fond bude zriadený uznesením mestského zastupiteľstva (MsZ). SSC fond naplní do výšky stanovenej finančnej potreby na kompenzáciu. Uznesením MsZ sa fond rozdelí dotknutým vlastníkom. Rozdelenie prostriedkov z fondu bude zrealizované formou zmlúv medzi mestom a vlastníkom nehnuteľnosti. Pri rozpúšťaní fondu dotknutí vlastníci (až na jedného) podpísali mestom predložené zmluvy a stanovené čiastky im boli uhradené," konkretizoval.

SkryťVypnúť reklamu

Odkaz primátorovi

Exprimátor tiež pripomenul, že mesto môže zo zákona investovať len do vlastného majetku. "Nesmie investovať do majetku štátu, iného subjektu, ani súkromnej osoby. To, že dnes bude mesto za peniaze daňových poplatníkov spolu so SSC vlastniť nehnuteľnosť, ktorá sa v dohľadnom čase zákonite zbúra, určite neznamená hospodárne nakladanie s majetkom mesta, ani jeho zveľaďovanie. Toto riešenie určite nebude bez negatívnych dôsledkov," zdôraznil.

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 102 341
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 571
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 344
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 374
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 548
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 247
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 542
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 515
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu