spoločnostiam. Byty sa majú stavať na sídlisku Juh a v okolí supermarketu Tesco. Šancu na získanie bývania tak získa viac rodín.
KEŽMAROK. Každý rok postaviť jeden bytový dom. Taký je zámer kežmarského magistrátu na čele s primátorom Igorom Šajtlavom. Vlani mesto dalo do užívania 23 bytový dom, od decembra majú Kežmarčania ďalších 22 bytov v novom dome. Vedľa sa už začalo so stavbou ďalšej bytovky s 18 bytmi. Mesto už má projekt na výstavbu ďalších dvoch domov s približne 20 nájomnými bytmi.
Byty sú priorita
Výstavba nájomného, ale i komerčného bývania je jednou z priorít I. Šajtlavu. Kežmarok podľa jeho slov byty potrebuje ako soľ. Do mesta sa totiž chystá vstúpiť niekoľko zahraničných investorov, s nimi má prísť aj viac pracovných príležitostí. Dopyt po bývaní bude stúpať.
"Musíme sa na investorov pripraviť. Ľudia budú potrebovať bývanie, inak ich tu neudržíme. V najbližších rokoch chceme v meste postaviť od 50 do 70 bytov. Za posledné dva roky sme postavili dva bytové domy, na jeseň sa začalo so stavbou tretieho. Ide o nájomné byty, ktorých stavba bola financovaná zo Štátneho fondu rozvoja bývania a pôžičky z Ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja. Na budúci rok chceme znova podať žiadosti o prostriedky na výstavbu ďalších dvoch bytoviek. Predpokladáme, že aspoň jedna prejde," vysvetlil primátor.
Priestor aj pre súkromníkov
Podobne ako iné mestá i Kežmarok má problémy s pozemkami. Jediné voľné sú na sídlisku Juh a v okolí supermarketu Tesco. Magistrát chce časť mestských pozemkov ponúknuť súkromným investorom. "Záujem prejavilo niekoľko firiem z Kežmarku a zo Starej Ľubovne. Malo by ísť o byty, kde sa ceny za meter štvorcový budú pohybovať okolo sumy 250 tisíc korún," vysvetlil I. Šajtlava.
Nájomné byty, žiadna výhra
I keď snaha magistrátu stavať nájomné byty sa samozrejme cení, bývanie tu nie je najlacnejšie. Kežmarčanka, ktorá si nepriala byť menovaná býva spolu s manželom a jedným dieťaťom trojizbový byt.
"Nájomné činí 5 300 korún. K tomu je potrebné prirátať inkaso a káblovú televíziu. Mesačne to teda predstavuje vyše sedem tisíc korún. To je aj pre dvoch zarábajúcich ľudí veľa. Ak by som si zobrala hypotéku, platila by som iba o čosi mesačne viac a bývala by som vo svojom," konštatuje Kežmarčanka.
Žiadosti aj zo stredného Slovenska
Napriek vysokému nájomnému je záujem o pridelenie bytu značný. Na trhu je totiž nedostatok voľných bytov a ich ceny každý rok stúpajú. Majiteľ realitnej kancelárie Madaf real Marián Dafčík tvrdí, že ceny bytov za posledný rok v Kežmarku vzrástli o viac ako 40 percent. Ceny dvojizbových bytov sa pohybujú od 900 tisíc korún vyššie. "Dopyt výrazne prevyšuje ponuku," dodal podnikateľ.
Podľa slov Marty Lackovej, ktorá má na starosti evidenciu žiadostí o pridelenie bytu, v tomto roku prišlo na úrad takmer 70 žiadostí. "Ide o ľudí z Kežmarku a širšieho okolia. Ale registrujeme aj žiadosti od ľudí z vzdialenejších miest. Napríklad z Veľkého Krtíša, či Žiaru nad Hronom," dozvedeli sme sa.
Jednou zo záujemkýň o nové bývanie je aj 33-ročná Rozália Kaňuková. Momentálne býva vo Vojňanoch. "Potrebovala by som aspoň trojizbový byt. Mám dve deti. Neviem však, či z môjho platu utiahnem nájomné. Na druhej strane, tomu, že mi pridelia byt veľké nádeje nedávam," uzavrela R. Kaňuková.
Koľko bytov postavilo mesto
2000 - 32
2006 - 23
2007 - 22
2008 - 18
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš