jasličky, vedľa nich umiestnil osla a vola. Odvtedy sa betlehemská tradícia rozšírila po celom svete. Výstava v Múzeu Spiša dokazuje, že betlehemy si stavali nielen Európania, ale aj Indiáni v Kanade.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Na prvej výstave betlehemov v Múzeu Spiša v Spišskej Novej Vsi môžu návštevníci vidieť exponáty z rôznych materiálov od dreva cez hlinu až po perník.
Dary pre pápeža
Dva z vystavených exponátov sú darmi pápežovi Jánovi Pavlovi II., ktoré dostal počas jeho návštevy Slovenska. Dary uchovávajú pallotíni v Smižanoch, ktorí požičali na výstavu dva betlehemy jeden indiánsky z Kanady a druhý z Talianska. "Indiánsky betlehem naznačuje rozšírenie tradície stavania betlehemov aj mimo Európy. Taliansky betlehem je darom talianskych detí pápežovi. Zaujímavý je aj rodinný betlehem, ktorý nám požičala Astrid Kostelníková z Levoče. Pochádza od tyrolského rezbára. Okrem narodenia Ježiša zobrazuje aj ďalšie biblické výjavy, ako útek Márie a Jozefa pred Herodesom. Tento betlehem si rodina Kostelníkovcov stavia každý rok na Vianoce," predstavuje zaujímavosti výstavy jej autorka Mária Paločková.
Svätí z perníka
Originálny je perníkový betlehem. Biblické postavičky špeciálnu na túto príležitosť upiekla a vyzdobila Mária Iľašová. "Výstava vyvrcholí živým betlehemom, ktorý bude tradične 25. decembra pod Levočskou bránou. Oproti minulým rokom bude oživený tým, biblický príbeh o narodení Ježiša Krista herci vyrozprávajú divákom naživo," dodáva M.Paločková.
Predstavenie s názvom Keď tá hviezda jasná... sa začne v prvý sviatok vianočný o 12. hodine a herci ho predvedú popoludní šesťkrát, vždy v celú hodinu.
Autor: top
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš