Rodičia sa búria proti zrušeniu školy
Po zrušení troch základných škôl mestom Poprad najväčší odpor proti schválenej racionalizácii nateraz prichádza od rodičov a učiteľov žiakov ZŠ na Ulici mládeže. Táto škola ako jediná v regióne poskytuje integrovaný spôsob výučby pre zdravotne postihnutých žiakov.
POPRAD. Vedenie ZŠ na Ulici mládeže chce ešte za zachovanie školy bojovať. Tvrdí, že jej presun pod krídla ZŠ Tajovského, ako ho navrhuje schválená racionalizácia, je z ekonomického a odborného hľadiska nevýhodný. Naopak, spoluautor popradskej školskej reformy Milan Lučivjanský hovorí o potrebnom opatrení, ktoré zníži náklady a úroveň doterajšej výučby bude minimálne garantovať.
Integrovaná metóda z Popradu neodíde
Či už sa od nového školského roka nakoniec presadí jeden alebo druhý variant, integrovaná výučba v Poprade v každom prípade ostáva. Pri tejto neraz vášnivej diskusii za a proti obidvoch táborov sa však v médiách strácajú informácie, čo to integrované vyučovanie vlastne je.
Získavajú obe skupiny
Základný princíp metódy spočíva v tom, že telesne postihnuté deti sa v škole učia so svojimi zdravými spolužiakmi. „Pre hendikepované deti to neskutočne veľa znamená, že môžu pôsobiť so zdravými rovesníkmi," vysvetľuje riaditeľka ZŠ na ulici mládeže Marta Stankovenová. Takto sa dostávajú do normálneho kolobehu života a posúvajú sa ďalej nielen v oblasti vedomostí. „Veľa však integrovanou výučbou získavajú aj zdravé deti. Pochopia, čo znamená zdravotné postihnutie, aj to, že veľa bariér existuje len vlastne umelo v mysliach ľudí," dopĺňa Stankovenová. Na integrovanú výučbu musí byť škola samozrejme vybavená bezbariérovými vstupmi, výťahmi, rehabilitačnými zariadeniami a podobne.
Môžu ostať s rodinami
Pre Poprad má integrované školské pracovisko ešte ďalší význam. „Ak by sme tu neboli, deti by museli chodiť do špeciálnych škôl, ktoré sú najbližšie v Prešove alebo Košiciach. To by pre ne predstavovalo zbytočné odlúčenie od svojich rodín," povedala Stankovenová.
Ďalším z problémov, s ktorými sa stretáva integrovaná výučba, je strach rodičov zdravých detí. „Niektorí rodičia kvôli prítomnosti zdravotne postihnutých žiakov pošlú svoje deti radšej do iných, aj vzdialenejších škôl," hovorí Stankovenová. Príčiny si vysvetľuje rôzne. Môže ísť o strach, nedostatok informácií alebo osobný postoj.
Plánujú petíciu
Oddelenie školstva mesta Poprad a poslanci chápu prijaté zrušenie školy ako definitívne. Učitelia ZŠ ešte dúfajú v možnosť jeho zvrátenia. Chcú ho dosiahnuť petíciou, opätovným oslovením poslancov, krajského školského úradu a ministerstva školstva. Práve ministerstvo vyňatiami alebo zápismi škôl do siete stojí na konci takýchto racionalizačných procesov.
Autor: toti
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš