ktoré už musí platiť nájom. O kúpu uvoľnenej budovy od poisťovne prejavilo záujem mesto Stará Ľubovňa. To chce v nej mať fungujúce sociálne centrum. Na prvý pohľad v obyčajnom prípade výmeny budov sa po podrobnejšom nahliadnutí začínajú vynárať viaceré zaujímavé okolnosti.
STARÁ ĽUBOVŇA. V strategickom pláne mesta na roky 2007 až 2013 sa ako jediný potencionálny prevádzkovateľ sociálneho centra nachádza nezisková organizácia Sociofamily. Jej riaditeľom je poslanec staroľubovnianskeho mestského zastupiteľstva Milan Buk. Jeho manželka Slávka Buková je zase riaditeľka pobočky VZP v St. Ľubovni. Práve pod jej vedením sa budova pre sociálne centrum potencionálne uvoľnila.
Jediná v strategickom dokumente
Nad faktom, že v strategickom pláne mestá sa nachádza konkrétna a jediná organizácia vyslovili počudovanie aj niektorí poslanci na predposlednom zasadaní.
Podľa jedného z nich, Pavla Guregu by sa záujmové združenia nemali vyskytovať v strategických plánoch mesta. "To by potom aj iné firmy a podnikatelia mohli žiadať o zaradenie do plánov," upresnil počas zasadnutia Gurega.
Poslanec budovu kúpiť nechce
Keďže VZP je štátna organizácia, predaj jej bývalej budovy bude uskutočnený verejnou súťažou. Riaditeľa Sociofamily a poslanca Buka sme sa preto opýtali, či má záujem budovu v súťaži získať.
"Nie, o kúpu budovy sa nebudem uchádzať," povedal Buk. Ten nám ale potvrdil svoj pokračujúci záujem o angažovanie v sociálnej oblasti. "Išlo by o kombinované zariadenie so službami pre ľudí, ktorí sa dostanú do životných kríz," uviedol konkrétne predstavy Buk.
Primátor Starej Ľubovne Valent Jaržembovský odmietol myšlienku, že by mesto záujmom o kúpu budovy chcelo pripravovať pôdu pre svojho poslanca Buka, kde by sa podieľal na prevádzkovaní sociálneho centra. Zároveň však nevylúčil, že sociálne zariadenie v meste bude prevádzkovať práve Bukova Sociofamily. "Pán Buk má v tejto oblasti skúsenosti, takže to nemožno dopredu vylúčiť," dodal primátor.
VZP považuje nájom za výhodnejší
Presťahovaním z vlastnej budovy do cudzieho zaplatí štátna VZP ročný nájom vyše 2,2 milióna. "Budova bola nevyhovujúca, priestory stiesnené, nebolo v nej možné dodržať pracovné podmienky zamestnancov v súlade so zákonmi ...," zdôvodnila presťahovanie hovorkyňa VZP Petra Balážová.
Na našu otázku, či v poisťovni neuvažovali využiť prostriedky investované do prenájmu na komplexnejšiu rekonštrukciu doterajšieho sídla VZP hovorkyňa odpovedala. "Takéto úvahy boli, rekonštrukcia budovy a prístavba by však boli finančne náročné," zdôvodnila okrem iného pre náš denník P. Balážová.
Pôvodný plán padol
Pôvodný plán mesta bol umiestniť sociálne centrum do budovy novozrekonštruovanej Základnej umeleckej školy (ZUŠ). Tá sa údajne mala po krátkom čase znova sťahovať na iné miesto. Podľa primátora Jaržembovského však ZUŠ nakoniec na svojom mieste ostáva, pričom ďalšie úvahy o jej premiestňovaní sú nateraz neaktuálne. "Aj preto vznikol zo strany mesta záujem o kúpu bývalej pobočky VZP," doplnil primátor.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš