Vodiči odchádzajú za lepším
Na východnom Slovensku je v poslednom čase akútny nedostatok vodičov autobusov. Tento problém už pred časom avizovali podniky SAD, ale neobišiel ani mestskú hromadnú dopravu či cestárov. Šoféri odchádzajú za lepším do zahraničia, ku kamiónovým prepravcom či ťažkým vozidlám na stavbách. Vo verejnej doprave tak pomaly nemá kto šoférovať.
PREŠOV. S problémom nedostatku vodičov zápasí aj Dopravný podnik mesta Prešov (DPMP), a. s. „V priebehu deviatich mesiacov tohto roku nám odišlo 30 vodičov. Sme v stave, že fakticky berieme všetko, čo má vodičák skupiny D," opísal nelichotivý stav riaditeľ DPMP Peter Janus.
Lukratívnejšie ponuky
Dopravný podnik mesta Prešov má 180 vodičov, ale ich počet klesá. „Odišli z dôvodov lukratívnejších ponúk. Stavajú sa diaľnice, dostávajú ponuky špedičných firiem. Nečudo, sú skúsení a vyjazdení, teda sú dobrými kandidátmi pre nákladnú dopravu," povedal riaditeľ Janus a potvrdil, že sa snažia udržať zamestnancov finančnými i nefinančnými benefitmi. Vítajú aj tých, ktorí sa do DPMP vracajú. Priemerná mzda vodičov DPMP je v súčasnosti 19 800 korún hrubého.
Odchádzajú na stavbu diaľnic
Podobný problém má aj Správa a údržba ciest Prešovského samosprávneho kraja (SÚC PSK). Spomedzi 780 zamestnancov tvoria šoféri veľkých vozidiel podstatnú časť. Nevedia si ich udržať najmä v najkomplikovanejšej časti - pod Tatrami.
„Treba ich podržať, aby nezutekali do Národnej diaľničnej spoločnosti, ktorá stavia diaľnicu a ponúka výhodné podmienky. Práve teraz mám na stole šesť výpovedí tých najlepších," uviedol riaditeľ SÚC PSK Vladimír Kozák.
Nepomáhajú ani doterajšie opatrenia na lepšiu finančnú motiváciu, najmä cez výkony. Stále zarábajú málo v porovnaní s tým, čo ponúkajú iní zamestnávatelia. A vodiči v iných regiónoch sú na tom ešte horšie. V Poprade dostane vodič mesačne 15- až 17-tisíc, plus ďalšie peniaze za nočné a mimoriadne zmeny. V iných oblastiach je to ešte menej, platy tam začínajú na čísle 12,5-tisíc Sk. „Celkový priemer 14-tisíc korún, čo je veľmi málo V zime je to viac, v lete sa priemerný plat horko ťažko šplhá k 14 tisícom," povedal V. Kozák, pričom zdôraznil, že SÚC PSK hľadá možnosti, ako vodičom finančne prilepšiť.
Pomôžu ženy?
V DPMP uvažujú o zvýšeniu počtu žien v prevádzke. Súvisí to aj s nedávnym hromadným prepúšťaní v textilnej fabrike OZKN. „Aj s úradom práce hľadáme možnosti, ako preškoliť ženy, aby si urobili vodičské preukazy na autobusy a trolejbusy," povedal Janus.
Jeho slová nám potvrdila aj riaditeľka Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Prešove Alena Krištofíková. Podľa jej slov evidujú na úrade vysoký počet voľných pracovných miest vodičov verejnej a nákladnej dopravy. Riaditeľ Janus sa neobáva nespoľahlivosti vodičiek. Naopak. Potvrdil, že v Českej republike, kde majú podobný problém, sa šoférky ukázali ako spoľahlivé a zodpovedné. „V Zlíne majú vyše desať žien - vodičiek a už aj niektoré z nich im odchádzajú na kamióny," podotkol.
MICHAL FRANK
Zdvihne nedostatok šoférov ceny lístkov?
Nedostatok vodičov a potreba ich lepšie finančne motivovať sa premietne do prevádzkových nákladov. Ak sa k tomu priráta stúpanie ceny za pohonné hmoty a energie, ako aj rastúci počet individuálnej dopravy, je zjavné, že sa to môže odzrkadliť v hlavnom zdroji príjmov dopravného podniku - v cene cestovného. Pritom snahou mesta je udržať lacné cestovné, dôchodcom ho navyše úplne odpustiť.
Riaditeľ DPMP Peter Janus uviedol, že budú na vzniknutú situáciu reagovať: „Rozoberali sme túto tému na predstavenstve. Chceme nájsť spôsob, ako Prešovčanom poskytnúť výhodnejšiu cenu. Pravdepodobne sa bude rozlišovať medzi prešovskými a cezpoľnými návštevníkmi, keďže stratu z výkonov vo verejnom záujme vykrýva mesto Prešov."
Zámerom dopravcu je vytvorenie akejsi „prešovskej karty". Prešovčania by tak mohli využívať lacnejšie služby než návštevníci mesta. Podobný systém podľa Janusa funguje napríklad v Plzni. Cez navrhovanú „prešovskú kartu" by Prešovčania mohli využívať aj iné služby mesta, napríklad parkovné či vstup na kultúrne podujatia.
Ďalšie úskalie, ktoré na DPMP v najbližšom období čaká je prechod na euro, ktoré si pravdepodobne vyžiada úpravu cien. Dramaticky však DPMP cenu zvyšovať nechce, z dôvodu, aby nedošlo k výraznému počtu cestujúcich mestskou hromadnou dopravou.
Autor: frk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš