okresoch Poprad a Stará Ľubovňa. Cestárom robia problémy vodiči, ale aj obmedzené možnosti využívania posypového materiálu.
PREŠOV. Od začiatku zimy pracovníci SÚC PSK už vysypali 3 350 ton chémie a 13 350 ton kamennej drte. Spálili stotisíc litrov nafty. Celkovo rátajú tohto roku so spotrebou 12-tisíc ton soli a 91 a pol tisíca tony drveného kameniva.
"Chceme klesať s kamienkami, ktoré spôsobujú problémy. Snažíme sa ich počet znižovať a zvyšovať chemický posyp. Narážame na problém, pretože vo viacerých miestach kraja je soľ (NaCl) zakázaná," uviedol riaditeľ SÚC PSK Vladimír Kozák.
Soľ či kamene?
Kde sa dá využiť účinnejšie sypanie NaCl, chce SÚC PSK k nemu pristúpiť. Avšak práve v najproblematickejších úsekoch, v oblasti Vysokých tatier, je soľ zakázaná. "Poľská strana sype NaCl, na kolesách vozidiel sa potom dostáva aj do nášho TANAP-u," podotkol Vladimír Kozák. Konkretizoval, že sú úseky, kde nesmie byť sypaná ani NaCl, ani šetrnejší (a šesťnásobne drahší) chemický posyp Solmag, ktorý nie je na báze NaCl. Po vlaňajšej sezóne dostala SÚC PSK dve pokuty. Jedna vo výške 15-tisíc korún, druhý prípad (hrozí stotisícová sankcia) je v odvolacom konaní.
Chýba ohľaduplnosť
Ďalším problémom SÚC PSK je ohľaduplnosť účastníkov cestnej premávky. "Je nutné znova sa venovať vzťahu medzi našimi vozidlami a vodičmi na cestách. Stále sa nám to nedarí. Nerešpektujú majáky, predbiehajú, naše sypače ostávajú stáť v kolónach," povedal V. Kozár a apeloval na vodičov: "Rešpektujme sa navzájom, aby sme tie podmienky vedeli zvládnuť. Matka príroda je silnejšia, my vieme len eleminovať jej následky."
Najproblematickejším úsekom je cesta I/18 vo Vysokých Tatrách. Je na nej hustá premávka a vodiči nie sú pripravení, že by mali jazdiť s reťazami.
Autor: frk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš