MONIKA TOPORCEROVÁ, monika.toporcerovakorzar.sk
LACNÉ DREVO, NEVÝHODNÉ PRENÁJMY CHÁT A REVÍROV
Audit, ktorý v spoločnosti Lesy mesta Spišská Nová Ves dalo vypracovať jej nové vedenie, odhalil vážne nedostatky. Auditori konštatovali vysokú ťažbu dreva nad rámec schváleného plánu, vysoké náklady na pestovnú činnosť, predaj reziva za nízku cenu, stratové poľovné revíry. Vedenie lesov už vypovedalo zmluvy o prenájme revírov, chát a bytov, ktoré sú podľa P. Petka pre lesy nevýhodné.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Mesto Spišská Nová Ves zverejnilo zistenia auditu v mestskej spoločnosti Lesy mesta Spišská Nová Ves. Audit bol zameraný na komplexný rozbor hospodárenia tejto firmy a posúdenie dosahovaných hospodárskych výsledkov. Vypracovali ho znalci Pavol Segeč a Tibor Lebocký.
Nevýhodné prenájmy
P. Petko informoval, že medializovaná poľovná chata Štefana v obci Mlynky vlani priniesla mestskej spoločnosti prevádzkovú stratu 586-tisíc korún. Okrem toho sa tu pre poľovných hostí chovali dva jazdecké kone, ktoré sa vôbec nevyužívali, čo mestské lesy stálo 162-tisíc korún. Súčasné vedenie chatu prenajalo. "Tým lesy ušetria 748-tisíc korún a z nájmu získajú ročne 120-tisíc korún," vysvetlil prínos pre mestské lesy P. Petko. Valné zhromaždenie sa zaoberalo aj ďalšími prenájmami. "Chata Hájenka Podzámčiská bola prenajatá Poľovníckemu združeniu Spišská Nová Ves II. za sumu 4590 korún ročne. Toto poľovnícke združenie malo prenajatý aj poľovný revír s výmerou 1235 hektárov za ročný nájom 9880 korún. Poľovnícke združenie Javor Hnilčík malo v prenájme ďalší revír s výmerou 1337 hektárov, za ktorý platilo nájom 14 707 korún ročne. Na porovnanie Mestské lesy Košice prenajímajú revíry za cenu 80 korún za hektár, kým v našich lesoch to bolo v jednom prípade 8, v druhom 11 korún za hektár," konštatoval P. Petko.
Prijali opatrenia
Valné zhromaždenie schválilo zvýšenie nájmu za poľovné revíry na sumu 50 korún za hektár. Za chatu Podzámčiská stanovilo ročný nájom 30-tisíc korún. P. Petko informoval, že PZ Spišská Nová Ves II. pristúpilo na nové podmienku nájmu, združenie Javor ich má prehodnotiť na schôdzi a potom sa k nim vyjadrí. Ďalšie zistenia sa týkajú prenájmu bytov. Spoločnosť Mestské lesy SNV prenajímala svojim zamestnancom dva byty jeden dvojizbový byt v centre mesta na Koceľovej ulici a trojizbový byt v budove riaditeľstva firmy v Novoveskej Hute. Za 2-izbový byt platil nájomník mesačný nájom 625 korún, za trojizbový bol nájom vyšší, 826 korún. "V obidvoch prípadoch sme dali výpovede z nájmu," uviedol P. Petko.
Stanovisko auditora
V stanovisku auditora P. Segeča k hospodáreniu v oblasti lesného hospodárstva za rok 2006 sa okrem iného uvádza: "Vysokou ťažbou dreva sa zvyšujú tržby a výnosy, vytvára sa dojem vysokého ekonomického potenciálu, avšak prekračovaním plánovaného objemu sa znižujú budúce ťažbové možnosti a v budúcnosti nebude možné očakávať také výnosy a hospodársky výsledok ako za rok 2006, resp. za rok 2007." Nové vedenie spoločnosti Lesy mesta Spišská Nová Ves kritizuje hospodárenie v minulých rokoch. Primátor Ján Volný uviedol, že spoločnosť pri porovnateľnej ťažbe dosiahla v roku 2004 hospodársky výsledok, vrátane nájmu odvedeného do mestskej pokladne, vo výške 12 miliónov korún, v roku 2005 10,8 milióna a v roku 2006 už 44 miliónov korún.
Primátor: Peniaze niekde sú
"Drevo sa vyťažilo a predalo. Dnes sa nedá dokázať, akej bolo kvality. No už porovnanie dvoch rokov ukazuje obrovský rozdiel. Tie peniaze sa nestratili, niekde určite sú. Ak uvidíme, že je to možné dokázať, zvážime aj trestný postih," povedal J. Volný. Konateľ P. Petko dodal, že valné zhromaždenie po analýze hospodárenia zváži ďalšie kroky. J. Volný zdôraznil, že vedeniu mesta ide o to, aby firma hospodárila čo najlepšie. "Za tých pár mesiacov sa ekonomika výrazne zlepšila, vylepšili sa aj nájomné vzťahy. Tento rok doposiaľ zaplatili lesy nájomné 35 miliónov korún, 4 milióny dali ako pôžičku pre evanjelický kostol a 1,5 milióna dali do športu," vymenúva tohtoročný prínos z lesov pre mesto primátor.
* * *
FAKTY
Čo kritizuje nové vedenie
n Vysoká ťažba. Auditor P. Segeč konštatoval vysokú ťažbu dreva a prekračovanie plánovaného objemu ťažby.
n Drahé pestovanie sadeníc. Podľa auditu sú náklady na pestovnú činnosť 1444 Sk/ha obhospodarovanej plochy, čo vysoko prekračuje celoslovenský priemer 819 Sk/ha
n Stratové poľovné revíry. Znalec T. Lebocký konštatoval, že uvádzaný nízky stav zveri nie je v súlade s vykazovanými škodami spôsobovanými zverou a nákladmi na ochranu lesov. Stav poľovníctva v revíri Novoveská Huta označil za akútny problém.
n Nevýhodné prenájmy majetku. Napr. Hájenka Podzámčiská s tromi izbami, kuchyňou, chodbou, toaletou a špajzou bola prenajatá za 4590 Sk ročne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš