MÁRIA ŠIMOŇÁKOVÁ, maria.simonakovakorzar.sk
PRIMÁTORKA ŽIADA VLÁDU O PODPORU
Na nedávnom stretnutí primátorky Krompách Ivety Rušinovej so splnomocnencom vlády SR Jánom Turčanom odznela aj nanajvýš akútna otázka rómskej kriminality na území mesta. Tá nadobúda čoraz väčšie rozmery a mesto problém nedokáže vyriešiť samé. Obracia sa preto na Vládu SR o legislatívnu podporu. Krompašská primátorka na stretnutí otvorila tému občianskych hliadok z radov Rómov. Tie už majú Krompašania v praxi vyskúšané, dnes však žiadajú zákonnú podporu.
KROMPACHY. "Na zníženie kriminality máme riešenie, no sami to neurobíme. Mesto nie je legislatívny orgán, ktorý tvorí štátne zákony, musí tu pomôcť vláda, štát. Už v minulosti u nás fungovala tzv. občianska stráž (OS). Bola financovaná v rámci konkrétneho projektu. Bola to dobrá vec. No projekt skončil bez vyvodenia záverov. Pre ďalšiu činnosť chýba ukotvenie v zákone. Ten nepozná termín občianska stráž, či hliadka. Zriadiť niečo také na území mesta bez opory v zákone, bez toho, čo má občianska stráž vykonávať, aké má mať právomoci, kompetencie, alebo čo majú mať jej členovia oblečené, ako má byť financovaná, nie je možné. Otázkou je, či má byť samostatnou zložkou alebo súčasťou mestskej polície," zamýšľa sa I. Rušinová.
Overené v praxi
Pred rokmi v štyroch mestských lokalitách, obývaných miestnymi Rómami, spustili projekt občianskej stráže. Osem jej členov dozeralo na poriadok v okrajových častiach mesta (Hornádska a Družstevná ulica, Banícka štvrť a Stará Maša) a spolupracovalo s mestskou políciou. Išlo o prirodzené autority medzi miestnymi Rómami. Dobrovoľní strážcovia pracovali v rámci malých obecných služieb. Neskôr mesto žiadalo o finančnú podporu Úrad splnomocnenkyne Vlády SR pre rómske menšiny, no neuspelo. Napriek tomu sa však Krompašania nevzdali a na istý čas činnosť OS zastrešili. Na sklonku vlaňajška však OS skončila. Vytvorenie rómskej občianskej stráže dnes marí legislatíva. Mesto nemá možnosť, ako legálne zamestnať strážcov z radov Rómov.
Dobrovoľníci presvedčili
Občianska stráž priniesla aj do radov samotných Rómov spokojnosť. Prieskum, ktorý pred rokmi prebiehal v štvorici rómskych lokalít, priniesol zaujímavé zistenia. Spokojnosť s prácou dobrovoľných strážcov prejavilo takmer 80% opýtaných. "Na uliciach bol poriadok, pokoj a dalo sa tu v noci spať. Dnes je to hrozné. Krik, bitky, neporiadok, človek sa nemôže ani poriadne vyspať," hovorí jeden zo starších obyvateľov Hornádskej ulice. Tí si žiadajú jej opätovné spustenie. "Na ulici je veľa neporiadku a dejú sa tu zlé veci. Chcem, aby sa naše deti cítili bezpečne," dopĺňa otec piatich detí z tej istej ulice. "Je to tu ako v pralese," zdôrazňuje Jaroslav Gábor, bývalý člen OS. Ten na poriadok na Hornádskej ulici svojho času dozeral spolu s Angelom a Jakubom Holubovcami. Radi by to robili zasa, len aby bol pokoj a poriadok.
Chýbajú peniaze
Podľa I. Rušinovej by OS mohla fungovať aj v rámci mestskej polície (MsP). Mesto však na ďalšie pracovné miesta nemá peniaze v rozpočte. Dnes má MsP 8 členov s ročným rozpočtom 3 milióny korún. "Nech sú na to vyčlenení v rámci MsP napríklad dvaja špecialisti, no musí to zagarantovať štát. My na to nemáme," dodáva primátorka. Je presvedčená, že aj iné mestá či obce, ktoré majú s kriminalitou Rómov svoje skúsenosti, by privítali takéto riešenie. Na ťahu je teraz Vláda SR.
Autor: kar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš