pozmenenom smere a dosahu.
POPRAD. Korzár o probléme písal 10. novembra. Pracovníci národného parku vtedy upozorňovali, že lúč zasahujúci do najchránenejších oblastí nepriamo ohrozoval zdravie živočíchov, najmä kamzíkov.
Sťažovali sa aj vodiči a obyvatelia Spišskej Soboty na ohrozovanie bezpečnosti pri jazde a narušovanie súkromia v príbytkoch. Lúč vtedy doletel napríklad aj do 30-kilometrov vzdialenej Bachledovej doliny ponad hrebene Belianskych Tatier.
Aquacity v tom čase na sťažnosti reagovala, že pri spornom vypúšťaní lúča išlo o testovaciu prevádzku, kde technici spoločnosti chceli vychytať všetky muchy.
Lúč už neohrozuje prírodu
Spoločnosť Aquacity v opätovnom spustení lúča obmenila jeho nastavenia. "Lúč už nemá dosah priamo do Vysokých Tatier a neohrozuje tak živočíšstvo v národnom parku," povedala Barbara Chovancová z Výskumnej stanice Štátnych lesov TANAP-u.
Riaditeľ Správy TANAP-u Pavol Majko informoval, že jeho pracovníci prevádzkovateľa lúča oboznámili s platnou legislatívou. Aquacity dostalo informáciu, že na vypúšťanie lúča do národného parku by potrebovalo povolenie od úradu životného prostredia. "Zároveň sme im povedali, že vzhľadom na negatívny vplyv lúča na chránené živočíšstvo by takéto povolenie s najväčšou pravdepodobnosťou nebolo možné získať," upresnil Majko.
Možné výnimky na zjazdovkách
Majko uviedol, že v budúcnosti by na používanie laserového lúča v národnom parku mohli byť udelené isté výnimky. "Išlo by o jednorazové podujatia napríklad na lyžiarskych svahoch. Pretože tam sa tak či tak nachádza veľká koncentrácia ľudí, ktorej sa zvieratá vyhýbajú," doplnil riaditeľ Majko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš