návrh nazývajú víťazstvom zdravého rozumu, ktorý umožní investície do cestovného ruchu. Časť odbornej verejnosti naopak hovorí o veľkej porážke tatranskej prírody peniazmi developerov.
VYSOKÉ TATRY. Nové rozdelenie TANAP-u do území s rôznym stupňom ochrany prírody na stretnutí HN clubu v Tatranskej Lomnici predstavil štátny tajomník MŽP Jaroslav Jaduš. Ten konečný návrh nazval kompromisom, na ktorom sa zhodli samospráva, štátna ochrana prírody a štátne lesy.
"Jediným problémom, ktorý môže veci ešte skomplikovať, je dohoda so súkromnými vlastníkmi o kompenzáciách," povedal Jaduš. Polovicu územia TANAP-u totiž vlastnia súkromní majitelia, ktorých štát musí odškodniť za obmedzenia hospodárenia spôsobených prítomnosťou národného parku.
Suma na kompenzácie nie je známa
Jaduš povedal, že ešte nie sú vypočítané sumy, ktoré budú požadovať od ministerstva financií na kompenzácie. Štátna ochrana prírody predpokladá možnosť dosiahnutia dohody s vlastníkmi do polovice budúceho roka. Základná filozofia novej zonácie podľa štátneho tajomníka spočíva vo vyčlenení existujúcich vlekov, lanoviek a chát zo zóny A. "Aby áčko mohlo byť naozaj najchránenejším územím," doplnil Jaduš.
Štyri strediská bez obmedzení
Zaujímavým sa v návrhu javí 26-percentý rozsah zóny C určenej na socio-ekonomické aktivity, ktorú tvoria väčšinou lesy. Jaduš odmietol obavy mimovládnych organizácií z jej zneužitia: "Ani zóna C neznamená, že sa hocikde bude môcť stavať. Pretože po schválení zonácie vládou bude stále platiť Natura 2000, ktorá chráni najcennejšie biotopy európskeho významu."
Nová zonácia vytvára v TANAP-e štyri strediská zimných športov, kde nebudú platiť obmedzenia pri budovaní športovej infraštruktúry. Sú nimi Zuberec, Štrbské Pleso, Starý Smokovec a Tatranská Lomnica. "Zvíťazil zdravý rozum. Konečne môžeme začať zvyšovať úroveň lyžiarskych tratí na svetovú úroveň," komentoval novú zonáciu partner finančnej skupiny J&T Igor Rattaj.
Výhra peňazí?
Naopak, úplnou prehrou prírody s peniazmi developerov nazýva novú zonáciu bývalý riaditeľ Správy TANAP-u Tomáš Vančura. Ten so svojím tímom v roku 2006 vypracoval jej prvú verziu. Vančurov návrh vtedy nebol schválený kvôli nedostatku peňazí na kompenzácie súkromným vlastníkom.
"Zdá sa, že peniaze už ministerstvo má. Zmeny v novom návrhu však pretvárajú národný park na súkromný, kde namiesto zlepšovania kvalít chráneného územia pre ľudí sú prioritou investície do rekreačných zariadení," povedal Vančura.
Lyžiarske strediská, ale inak
Vančura tvrdí, že percentá novej zonácie navonok vzbudzujú dojem, že oproti prvému návrhu nedošlo k podstatným zmenám. "V skutočnosti sa ale vo všetkom ustúpilo investorom. My sme navrhovali strednú cestu," doplnil Vančura.
Ten ako príklad uvádza okolie Zuberca a Furkotskú dolinu: "Napriek platnosti Natury 2000 sa tam v najcennejších biotopoch idú realizovať nepochopiteľné developerské projekty."
Vančura zdôraznil, že v žiadnom prípade nie je proti rozvoju lyžovania vo Vysokých Tatrách. "Ale nie takýmto ničivým spôsobom voči kulise tatranskej prírody. Veď len kvôli nej do Tatier prichádza väčšina návštevníkov."
FAKTY
Nové rozdelenie zón v TANAP-e
Zóna A - jadrová s najvyšším stupňom ochrany53 %
Zóna B - pufračné nárazníkové pásmo18 %
Zóna C - určená pre socio-ekonomické aktivity26 %
Zóna D - intravilány obcí pod plnou kontrolou samosprávy2 %
KTO JE KTO
n Jaroslav Jaduš
Do roku 1998 zastával riadiace funkcie vo viacerých spoločnostiach. Potom pôsobil ako súkromný podnikateľ v Prešove. V období rokov 2002 až 2006 bol členom výboru pre životné prostredie a ochranu prírody Národnej rady SR. V súčasnosti vo vláde zastupuje ĽS-HZDS na poste štátneho tajomníka MŽP.
n Tomáš Vančura
Po štúdiách pracoval v centrále Štátnej ochrany prírody a Národnom parku Nízke Tatry. Od roku 1990 pôsobil v TANAP-e. Na začiatku roka 2007 bol po zmene vedenia MŽP odvolaný z postu riaditeľa Správy TANAP-u. Je držiteľom ocenenia P. A. Svetového fondu na ochranu prírody WWF.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš