teraz v Margecanoch v okrese Gelnica. Starosta Igor Petrik pokladá za najideálnejšie riešenie digitálne merače.
MARGECANY. Problémovým úsekom je v tomto prípade trasa od mosta, kde sa vchádza do obce od Košíc a od Spišskej Novej Vsi, cesta potom vedie priamo do Margecian alebo do Prešova. Podľa slov starostu niektoré autá vchádzajú do dediny neprimeranou rýchlosťou, "spamätajú sa" až v obci pred prvou križovatkou. Polkilometrový úsek niektorí vodiči zdolávajú aj stovkou, doplácajú na to obyvatelia z rodinných domov na Partizánskej ulici.
Drzí aj ohľaduplní
"Bývam na tejto ulici už 30 rokov, ale situácia je kritická hlavne v posledných rokoch. Nechcem všetkých hádzať do jedného vreca, ale hlavne mladí vodiči na nových autách jazdia ako blázni. Najhoršie je to v piatok a v sobotu podvečer. Je problém prejsť cez cestu. Na druhej strane, niektorí vodiči sú ohľaduplní. Zastanú, keď vidia, že chcem prejsť na druhú stranu," opísala nám obyvateľka ulice Eva Kleinová.
Podobné skúsenosti má aj jej sused Marián Záhornacký: "Chodia tade deti do školy, aj starší ľudia do kostola. Preto som na tento problém upozornil aj obecný úrad. Po našej ulici jazdia osobné autá, ale aj nákladné a kamióny."
Aspoň chodníky
"Ľudia sa sťažujú na situáciu, ktorá tam vládne. Ide o cestu druhej triedy, plánovali sme na tomto úseku osadiť dva digitálne merače," povedal I. Petrik. Jeden merač stojí približne 100-tisíc korún. Obec žiadala o peniaze rezortné ministerstvo, žiadosť im však zamietli. Preto na tomto úseku plánujú postaviť chodníky, podľa slov starostu by to malo prispieť k bezpečnosti obyvateľov Margecian.
NÁZOR POLÍCIE
Ako bojovať proti nedisciplinovaným vodičom, ktorí nerešpektujú dovolenú rýchlosť?
Podľa názoru riaditeľa Okresného dopravného inšpektorátu v Spišskej Novej Vsi Pavla Leibiczera je osvedčeným prostriedkom spomaľovací prah. "Vodiči s výnimkou niektorých pirátov spomalia, pretože nechcú riskovať poškodenie auta," upresnil P. Leibiczer.
Digitálny radar má podľa neho psychologický účinok, ktorý však časom pominie. "Ak vodiči zistia, že nenasleduje postih, zvyknú upustiť od dodržiavania rýchlosti. Okrem toho, takýto radar je pomerne drahý," vysvetlil dopravný riaditeľ.
Najväčším strašiakom pre vodičov je meranie rýchlosti policajtmi a následná pokuta, prípadne odobratie vodičáku. Ako však uviedol P. Leibiczer, dodržiavanie rýchlosti kontrolujú hlavne na cestách väčšieho významu, kde dochádza k smrteľným dopravným nehodám. V Margecanoch síce zvyknú merať, úsek však nepatrí medzi nehodové.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš