Molenda. Jej práce dopĺňajú kňazské odevy zo zbierok Spišského múzea v Levoči.
KEŽMAROK. V priestoroch múzea môžete obdivovať celkom 25 ornátov. Desiatku odevov prepožičalo Kežmarčanom Spišské múzeum, zvyšok je z autorskej dielne M. Molendy. Tá nie je Podtatrancom nijak neznáma. Naopak. Šila napríklad kostým pre Alžbetu Laskú.
Vzorom stredoveké strihy
Ornát je jedným zo symbolov poukazujúcich na význam kňaza. Začal sa používať v stredoveku. Strih vychádza z rímskeho odevu. Pri vytváraní strihov ornátov sa M. Molenda opierala o stredoveké vzory, najmä z obdobia renesancie. Ornáty sú šité z prírodných i syntetických látok. Ozdobené sú okrem výšivkou najmä prírodnými granátmi, korálkami, či perlami.
"Ornát je umeleckým dielom a umenie je jednou z možností, ako vyjadriť duchovnosť. Chcela by som svojím podielom prispieť pri kontinuovaní výnimočnosti duchovného. Práca nad projektom, príprava látok, ozdôb a realizáciu chápem ako modlitbu," zamýšľa sa výtvarníčka.
Dôležité farby
Vystavené kusy hrajú všetkými farbami. Práve farebné odlíšenie ornátov sú pre cirkev veľmi dôležité. Každá farba je symbolom. Základnými, takzvanými vatikánskymi farbami sú žltá a biela. Ďalšími potom, zelená, červená, fialová, modrá a čierna. Zelená symbolizuje jar a nádej, žltá majestát, biela svetlo, červená oheň a krv, modrá nebo, fialová popol a čierna noc a smrť.
Aj cirkevné relikvie
Prehliadku ornátov dopĺňajú historické cirkevné relikvie. Napríklad modlitebné knižky, či obrázky svätých. Na stenách nájdeme snímky z interiérov niekoľkých spišských kostolov.
Výstava potrvá do 31. decembra.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš