MICHAL FRANK, michal.frankkorzar.sk
Deň boj za slobodu a demokraciu ostal ako štátny sviatok takmer bez povšimnutia. Politické strany oficiálne v Prešove nič neorganizovali, s výnimkou na poslednú chvíľu zvolaného piatkového spomienkového stretnutia pri pamätnej tabuli komunistického teroru a násilia. Vo štvrtok bola v prešovskej nemocnici otvorená minivýstava fotografií z udalostí roku 1989.
PREŠOV. Na Klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny Fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A. Reimanna v Prešove otvorili výstavu dokumentárnych fotografií Petra Kalenského z novembrových udalostí v roku 1989 v Prešove. Vernisáž výstavy v minigalérii Vitajte na ARO sa tak stala jednou z mála miest, kde sa spomínalo na 17. november 1989.
Spočiatku sa bál o filmy
Peter Kalenský sa venoval dokumentárnej fotografii v rámci svojho fachu - veterine a robil aj divadelné snímky. "Keď som počul, že sa niečo deje v Prahe a niečo sa začalo diaľ aj tu, tak som išiel na prvý míting, o ktorom som sa dozvedel. Bolo to 25. 11. Pokúsil som sa zdokumentovať tú atmosféru," zaspomínal si na vznik fotografií, ktoré dokumentujú udalosti v Prešove od prvého mítingu po veľkolepý míting s Václavom Havlom (už nie disidentom, ale ešte nie prezidentom) v Mestskej hale.
Ako priznal, spočiatku mal obavy, či nepríde o filmy, keďže tajná služba monitorovala tieto mítingy. Na výstavu vyberal zo 40 zväčšených fotografií, koľko obrázkov však v tých dňoch nafotil celkovo, konkretizovať nevie. "Ľudia, ktorých som fotografoval, boli ústretoví, euforická nálada sršala," opísal vtedajšiu atmosféru.
17. november si to zaslúži
"Túto minigalériu sme zriadili preto, aby sme túto chodbu, kde viseli len nepekné plagáty, esteticky skrášlili. Oslovil som Petra Kalenského, pretože viem, že má nádherné fotky z hôr, ale keďže sme výstavu chceli otvoriť v novembri, tak mi navrhol, že môžeme použiť jeho fotky z udalostí v roku 1989. Privítal som to, lebo tento sviatok si zaslúži, aby sme si ho pripomenuli," povedal pre Korzár docent Štefan Trenkler z kliniky, na ktorej je výstava inštalovaná.
Ľaša sklamala pasivita
Vernisáže sa zúčastnili viacerí priami účastníci spomínaných udalostí. Medzi nimi aj hlavný tribún, herec Mikuláš Ľaš. Čo hovorí na to, že malá výstava v uzavretých priestoroch je takmer jedinou akciou k tomuto štátnemu sviatku? "Vidíte? Je to v nás ľuďoch. Vtedy, keď sme chceli, tŕpli, boli sme odhodlaní a išli sme aj mrznúť na to námestie. Dnes, keď by sme tú spomienku mohli dôstojne osláviť aj v teplých priestoroch, všetci sú pasívni. Každý má iné záujmy a je to svojím spôsobom naša nepekná črta," uviedol.
Autor: frk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš