PETER RINDOŠ, peter.rindoskorzar.skZa hranicami predávajú aj slovenské ženyPoľská dedinka Leluchow je východniarom známa. Už niekoľko rokov tu
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
PETER RINDOŠ, peter.rindoskorzar.sk
Za hranicami predávajú aj slovenské ženy
Poľská dedinka Leluchow je východniarom známa. Už niekoľko rokov tu prevláda čulý obchodný ruch. Ľudia zo slovenskej strany sem dennodenne prichádzajú hlavne kvôli výhodným nákupom v slovenských korunách. Nájdu sa však aj takí, ktorí do Leluchowa odchádzajú za prácou. Ide o ženy, ktoré si zárobkami vypomáhajú predajom v jednotlivých obchodíkoch.
LELUCHOW/ČIRČ. Mnohí dokonca hovoria, že dedinku za slovenskými hranicami zobudili Slováci. O zabudnutej poľskej obci totiž v minulosti len málokto vedel. Miestni ľudia tu žili pokojným životom. Po roku 1997, teda po desaťročí, je všetko inak.
Kedysi takmer nepredstaviteľné, dnes skutočnosť. Práca na poľskom území sa stala pre niekoľko slovenských žien bežnou záležitosťou. Je jedno, či si privyrobia u nás, alebo v cudzine. Hlavne, že sú každý deň doma. "Som dôchodkyňou a do Leluchowa si chodievam privyrobiť takmer každý deň. V podstate mi to vyhovuje, lebo mám ešte študujúcu dcéru a každá korunka sa zíde aj mne. Navyše, z domu to nemám až tak ďaleko," zdôverila sa nám istá pani pochádzajúca z asi desať kilometrov vzdialeného Plavča.
Záujem o Poľsko evidujú
Ďalšia z oslovených priznala, že doma si nemohla nájsť robotu, preto je tu. Poľská zamestnankyňa ju bez problémov prijala a žena z Čirča je spokojná. Podľa neoficiálnych informácií z prostredia sú ženy odmeňované päťstokorunou na deň. "Nie každý Poliak by tu za toľko predával a hlavne vystával celý deň aj počas takej zimy," dodala jedna z nich.
Podľa informácií od Veroniky Vilčekovej z úradu práce v Starej Ľubovni záujem o zamestnanie v poľskom regióne okolo Noweho Sacza evidujú. "Vzhľadom na nízku vzdialenosť oboch prihraničných oblastí, keď u klientov rozhoduje to, že chcú byť hlavne doma, sme zaznamenali istý záujem zamestnať sa v Poľsku. Išlo o mäsiarov, predavačky, či murárov," uviedla V. Vilčeková.
Nápor príde pred sviatkami
Okrem pomerne lacného mäsa, syra, rýb, či vegety tu Slováci skupujú aj iný tovar. Sortiment sa v ostatných rokoch okrem potravín výrazne rozšíril o lacný textil a v súčasnosti aj o predvianočný tovar. Hlavný nápor za hranicami očakávajú miestni obchodníci pred sviatkami. Vystavené umelé stromčeky pred jedným z obchodov sú lákadlom pre viacerých našincov. "Už ich vaši ľudia začali kupovať. Máme ich lacné, ako nikde u vás. Pred Vianocami sa ich určite popredá veľa," odhaduje poľská obchodníčka. Stromček vysoký 180 centimetrov vyjde na deväťstopäťdesiat korún a 220-centimetrový symbol Vianoc stojí tisícpäťdesiat korún.
Slovenskopoľský hraničný priechod Čirč Leluchow je v prevádzke od roku 1997. Najprv fungoval iba pre peších, no od mája 2004 je tu vystavená moderná cesta pre vozidlá. Samotná obec Leluchow má iba 162 obyvateľov. Podľa Pawla Glówczyka z informačného centra v mestečku Muzsyna, pod ktoré spomínaná dedinka spadá, rozvoj obchodu je v nej badateľný. Kým pred desiatimi rokmi tu boli iba dve predajné miesta, v roku 2004 ich bolo 15 a v tomto roku dokonca 25! To všetko len vďaka nakupujúcim Slovákom.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš