Boja sa výbuchu plynového potrubia
Na Družstevnej ulici v Prešove denne dochádza k poškodzovaniu cestnej vozovky. Problémom sú kamióny. Obyvatelia tejto ulice v časti Nižná Šebastová sú nešťastní.
PREŠOV. Sklady v priemyselnej časti na Družstevnej ulici v Prešove sú nonstop zásobované kamiónmi s nosnosťou nad 3,5 tony. Na tom by nebolo nič čudné, ak by tovar neprevážali cez obytnú časť tejto ulice, ktorá na to nie je prispôsobená.
Obytná verzus priemyselná zóna
Ulica vznikla z poľnej cesty ako obslužná komunikácia k bývalému družstvu a strojno-traktorovej stanici. V roku 1989 cestu rozkopali z dôvodu pokládky inžinierskych sietí, čím sa staticky narušila.
História sa opakuje
„Ulicu vtedy rekonštruovali tri roky, a tak to vyzerá, že bola dokončená neodborne," domnievajú sa obyvatelia. V tom čase porušili prípojku a došlo aj k výbuchu plynu. Dnes táto situácia podľa obyvateľov hrozí opäť. V priemyselnej zóne na konci ulice vznikli firmy, ktoré začali cestu ešte viac zaťažovať a poškodzovať. „Denne po tejto ceste prejde viac než sto nákladných áut s hmotnosťou nad 3,5 tony," znepokojene hovorí Ján Fecko, ktorý je jedným z iniciátorov petičnej akcie za vyriešenie tohto problému.
Škody na majetku sa už prejavujú
„Pri prejazdoch kamiónov vznikajú vibrácie, ktoré sa prenášajú na naše domy a narúšajú statiku. V noci nám pod oknami prejde aj 60 nákladiakov a ťažkotonážnych áut," povedala nám jedna z obyvateliek Nižnej Šebastovej. Ľudia nemôžu pokojne spávať, trpia depresiami, sťahujú sa z izieb od cesty. „Výnimkou nie sú ani kolízie a zápchy kvôli odstavovaniu nákladných áut po pravej strane vozovky," dodala.
Pohnú sa ľady?
Poslanec za mestskú časť Nižná Šebastová Anton Neupauer na zasadnutí výboru mestských častí predložil myšlienku: „Primátor mesta uvítal môj návrh postaviť dopravnú značku Zákazu vjazdu všetkým motorovým vozidlám s hmotnosťou nad 3,5 tony." Dnes už na začiatku ulice stojí dopravná značka Zákaz vjazdu nákladným autám v čase nočného pokoja. Situáciu by podľa Neupauera vyriešila nová príjazdová cesta. Stála by približne 20 miliónov korún.
Mesto je za novú cestu
Ako na sťažnosti občanov reaguje radnica? „Primátor Pavel Hagyari si dal pripraviť podrobné stanovisko kompetentných pracovníkov mestského úradu, ktorí v tejto veci rozhodovali. Mesto bude urýchlene hľadať spôsob výstavby novej komunikácie, na ktorej by finančne mala participovať radnica aj súkromné spoločnosti, ktoré ju potrebujú pre svoj biznis. V dohľadnej dobe si mesto dá spracovať projektovú dokumentáciu, ktorá je dôležitým krokom smerom k vyriešeniu tejto nepriaznivej dopravnej situácie," tlmočil stanovisko mesta tlačový tajomník Michal Kaliňák.
Autor: JÚLIA MAZÁKOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš