TANAP-u Marián Šturcel označil prírodnú katastrofu z pred troch rokov za najväčšiu, o akých hovoria historické záznamy.
TATRANSKÁ LOMNICA. Riaditeľ ŠL TANAP-u Peter Líška vyslovil spokojnosť nad tým, ako sa jeho organizácii podarilo s bezprecedentnou prírodnou pohromou počas troch rokoch vysporiadať. „Kalamitu na nami spravovanom území sa nám podarilo spracovať do mája 2006," upresnil Líška.
ŠL TANAP-u zverejnili posledné údaje o nákladoch na vysporiadanie sa s následkami kalamity ku tretiemu štvrťroku 2007. Tatranskí lesníci použili doteraz na estetickú revitalizáciu prostredia, opravy turistických chodníkov, protipožiarne a protipovodňové opatrenia a ďalšie činnosti zhruba 523 miliónov korún. Zároveň zo svojho 529-milionóvého fondu vytvoreného z predaja kalamitného dreva lesníci na tieto účely nateraz vyčerpali 203 miliónov a z 35-miliónového fondu z verejnej zbierky dva milióny.
Líška na záver povedal, že ak by ŠL mohli spracovať celú kalamitu vrátane bezzásahových území s najvyšším stupňom ochrany, následná lykožrútová kalamita, ktorá postihla Vysoké Tatry, by dosiahla menšie rozmery. „O koľko menšie, to sa dá percentuálne ťažko odhadnúť, podľa môjho osobného názoru ale výrazne," doplnil Líška.
Autor: toti
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš