ihriska totiž mesto plánuje výstavbu sedemposchodového polyfunkčného domu. Obyvatelia bytoviek tvrdia, že postavením ďalšej budovy sa rapídne zhorší kvalita bývania. Poslancov mestského zastupiteľstva (MsZ) vyzývajú, aby s nimi o tomto probléme hovorili. Zastupitelia majú na najbližšom zasadnutí rozhodnúť o čiastkovej zmene územného plánu v tejto lokalite.
POPRAD. Žiadosť o čiastkovú zmenu územného plánu podala na jar tohto roka popradská spoločnosť GMreal. Tá tu chce na približne 900 metroch štvorcových postaviť sedemposchodový polyfunkčný dom. Obyvatelia okolitých bytoviek ale spísali námietky. Podľa ich slov, budova zatieni bytové domy Bodrog a Laborec tak, že majitelia bytov na dolných poschodiach budú najmä v zimnom období bez priameho slnečného svetla. Pripomienky majú aj k doprave, zeleni a ihriskám.
Budeme bez slnka
Monika Šupínová už niekoľko rokov býva na prízemí dotknutého bloku, ktorý je postavený v severno-južnej orientácii. Podľa jej slov už teraz nemá zo severnej strany, ani kúsok svetla. Po postavení polyfunkčného domu na južnej strane by prišla o svetlo aj z južne strany.
"Izby na severnej strany mám z nedostatku svetla plesnivé. Musím ich ošetrovať savom. Ak by postavili tento dom, nebude mi do bytu už vôbec svietiť slnko. Nová stavba ho zatieni," posťažovala sa Popradčanka.
Jej sused František Brija podotkol, že so stavbou domu prídu aj problémy s parkovaním, dopravu a ubudne zeleň aj miesta pre detské ihriská. "Už teraz tu niet kde zaparkovať. Autá stoja na tráve. Križovatka na hlavnú cestu je upchatá. Keď postavia nový dom, budú tu musieť byť aj parkoviská. Pýtam sa, kde ich postavia. A to nehovorím o tom, že zmizne zeleň a ihriská," uviedol majiteľ bytu.
Spísali námietky, oslovili poslancov
Vyše 290 dospelých obyvateľov dotknutých bytoviek sa podpísalo pod námietky proti výstavbe polyfunkčného objektu. Pripomienky adresovali mestskému úradu (MsÚ). Takisto oslovili poslancov MsZ. Ozvalo sa im iba niekoľko.
Ako prvý na ich výzvu reagoval poslanec Milan Baran. A ich námietky podporil. "Ako pracovník bývalej Stavoinvesty som sa podieľal v druhej polovici sedemdesiatych rokov na územnej príprave sídliska Juh IV. Urýchlená výstavba sídliska bola vyvolaná aj negatívnymi reakciami občanov na zahusťovanie sídlisk Juh I a II a Juh V a VI. Z tohto pohľadu ma prekvapil absurdný nápad v súčasnej dobe realizovať ďalšiu výstavbu v tak exponovanom území," píše poslanec okrem iného v odpovedi nespokojným obyvateľom. Pre Korzár uviedol, že bude hlasovať proti čiastkovej zmene územného plánu.
Čo je lepšie? Garáže, alebo dom?
V roku 1998 bol schválený územný plán mesta Poprad a v danej lokalite boli schválené plochy pre statickú dopravu, hromadné garáže. V roku 2004 bola schválená veľká zmena a doplnok územnému plánu mesta Poprad, predmetná plocha ostala zachovaná s pôvodnou funkciou. V dotknutom území územný plán počítal s výstavbou hromadných garáží.
Podľa slov prednostky MsÚ Oľgy Netočnej, v tom čase nik s obyvateľov nemal k územnému plánu žiadne výhrady. "Pôvodný zámer bol postaviť na tomto mieste hromadné garáže. V tomto roku prišiel so žiadosťou o čiastkovú zmenu územného plánu investor s tým, že na dotknutom území chce postaviť polyfunkčný objekt. Pripomeniem, že kým s výstavbou garáží sa počítalo na ploche 1 600 metrov štvorcových, polyfunkčný dom počíta so zástavbou iba 900 metrov štvorcových. Hromadné garáže, to znamená, že by bol postavený parkovací dom. Ten by mohol mať kľudne aj viac poschodí, ako plánovaný polyfunkčný dom. Pokiaľ ide o námietky občanov, odstupové vzdialenosti budú väčšie, ako určuje vyhláška. Dali sme si odborníkom vypracovať aj štúdiu zatienenia. Tá hovorí, že byty na prízemí budú zatienené dve hodiny a byty na prvom poschodí iba jeden a pol hodiny denne. Investor sa takisto zaviazal, vybudovať ihrisko, ktoré podotýkam, tam v súčasnosti nie je. O zeleň sa tiež obyvatelia nemusia báť. Podľa zákona musí investor všetku zeleň, ktorá ustúpi výstavbe nahradiť," vysvetľuje prednostka.
Zlý výpočet?
Občania ale tvrdia, že výpočet zatienenia v štúdii je zlý. Zhotoviteľ vraj nebral do úvahy ďalšie okolo stojace bytové domy. "Na tieto výpočty existujú na internete tabuľky. Z nich nám vyšlo, že prízemie a prvé poschodie bude v zimných mesiacoch zatienené celodenne a tieň bude zasahovať až do štvrtého poschodia. V zimnom, teda vykurovacom období budú byty na prízemí a prvom poschodí celý deň bez slnečného svetla. To znamená okrem iného zvýšené náklady na vykurovanie. To je v poriadku?" pýta sa obyvateľka Alena Kokavcová.
Nízka cena
Obyvateľov zaráža ešte jeden fakt a to cena pozemku. Tá je stanovená na 1 050 korún za meter štvorcový. Pritom ceny stavebných pozemkov, ktorých je v Poprade akútny nedostatok sa pohybujú od 2 000 do 3 500 korún za meter štvorcový. Napríklad v susednom Veľkom Slavkove sa ceny pozemkov za posledné dva roky vyšplhali na 1 500 korún za meter štvorcový. To, že cena za pozemok v pomerne lukratívnej lokalite je nízka, pripustil aj primátor Popradu Anton Danko.
Chcú si pozemok kúpiť
O čiastkovej zmene územného plánu pozemku na Tomášikovej ulici budú 29. novembra rokovať poslanci MsZ. Čiastkovú zmenu územného plánu už odobril Krajský stavebný úrad v Prešove. Obyvatelia dotknutých bytoviek ale vyzývajú, aby sa s nimi stretli a o probléme s nimi hovorili.
"My sme ich volili. Sú to naši zástupcovia. Tak nech s nami o tomto probléme hovoria," tvrdí F. Brija. Ak poslancov nepresvedčia sú ochotní ponúknuť za pozemok viac a kúpiť si ho. "V najhoršom prípade sa obrátime na Európsky súd," uzavrela M. Šupínová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš