podvodníci na fingovaných predajoch bytov podviedli niekoľkých ľudí. Obaja spomínaní muži sú momentálne vo vyšetrovacej väzbe. Zarážajúce je, že títo podvodníci okradli svoje obete o milióny korún. Obaja používali podobný scenár. Polícia upozorňuje ľudí, aby boli pri kúpe nehnuteľností obozretní.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Prvý z podvodníkov, ktorý má 35 rokov, čaká na rozsudok vo vyšetrovacej väzbe. Na fingovanom predaji bytov zbohatol až o desať miliónov korún. "Spôsobil škodu veľkého rozsahu pri podvodných konaniach, preto mu hrozí väzenie od 10 do 15 rokov," upresnil riaditeľ odboru kriminálnej polície na Okresnom riaditeľstve PZ v Spišskej Novej Vsi mjr. Mgr. Ján Chmura.
Okradol ľudí o milióny
Aj v druhom prípade ide o milióny. Novovešťan vo veku 43 rokov, ktorý je tiež už vo vyšetrovacej väzbe, zbohatol na podvodoch o 2,5 milióna korún. Polícia predpokladá, že sa prihlásia ešte ďalší poškodení ľudia. Ak sa spôsobená škoda nevyšplhá vyššie, tento podvodník by si mal pobudnúť za mrežami 3 až 10 rokov. "Pretože spôsobil značnú škodu," citoval zákon J. Chmura.
Naleteli ako muchy na lep
Zarážajúce však v týchto prípadoch je, že obete naleteli podvodníkom. Scenár oboch bol takmer navlas rovnaký. "Vyhliadli si byty, v ktorých bývajú neplatiči. Nasľubovali im, že uhradia ich dlhy a nájdu im iné bývanie. Byt, ktorý bol zadĺžený, potom núkali na predaj," vysvetlil J. Chmura. Momentálne je trhová cena 3-izbového bytu v Spišskej Novej Vsi aj jeden milión korún. Keďže podvodníci ponúkali predmetný byt za polovicu, nečudo, že záujemcov bolo neúrekom.
Jeden byt "kúpili" viacerí
Podvodník previedol konkrétneho záujemcu po byte a potom žiadal peniaze napríklad vo forme zálohy s tým, že všetko vybaví na správe katastra práve on. "Chybou bolo, že peniaze sa dávali z ruky do ruky bez svedkov. Takýmto spôsobom podviedli obaja muži nezávisle od seba niekoľko ľudí. Keď sa po čase záujemcovia dožadovali bytu za peniaze, ktoré zaplatili, podvodníci stále naťahovali čas," popísal ďalej praktiky J. Chmura.
Peniaze už asi nikdy neuvidia
Obete podvodníkov boli poväčšine manželské páry od 35 do 45 rokov a v nejednom prípade si potrebné peniaze požičali od banky. Splácať ich budú celý život a, bohužiaľ, šanca vymôcť ich od podvodníka je minimálna. "Sú dva spôsoby, ako sa obete môžu dostať k svojím peniazom. Sudca môže priamo v rozsudku zaviazať obvineného k náhrade škody v plnom rozsahu. Otázne však je, odkiaľ podvodníci spomínané milióny zoberú, pretože peniaze, ku ktorým prišli podvodom, už minuli," konkretizoval J. Chmura. V druhom prípade sa môžu oklamaní ľudia domáhať svojich peňazí v občiansko-právnom konaní.
Ako nenaletieť
n "Ak chcete kupovať byt, presvedčte sa, že hovoríte naozaj s vlastníkom. Žiadajte list vlastníctva," upozorňuje na prvý krok J. Chmura.
n Kúpno-predajná zmluva by sa mala uzatvoriť podľa občianskeho zákonníka. "Ten kto nie je právne zdatný, radšej nech si na tento úkon najme právnika. Možno to kupca vyjde o čosi drahšie, predíde však riziku, že ho podvedú," dodáva J. Chmura.
n Záloha, či celá suma by sa mala vyplatiť pred notárom, alebo aspoň pred svedkom.
n Ďalšou istotou je disponovať príjmovým dokladom.
n Najideálnejším riešením je vyplatiť predajcovi peniaze až po vklade nehnuteľnosti do katastra na meno kupca.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš