Chýba 16 miliónov, hrozia splátkové kalendáre
Cirkevné školské zariadenia sú v patovej situácií. Zriaďovateľovi - Biskupskému úradu v Spišskej Kapitule chýba na prevádzku materských škôl, školských klubov či školských jedální na tento rok približne 16 miliónov korún. Hrozí, že nebudú mať na výplaty pre zamestnancov, alebo že do budúceho roka prejdú s dlhmi za energie či iné dodávateľské služby.
SPIŠ/KLČOV. Ako pre Korzár uviedol riaditeľ Školského úradu na Biskupskom úrade v Spišskej Kapitule Ján Dravecký, od samospráv mali dostať na tento rok spolu viac ako 52 miliónov korún. Balík je však menší o 16 miliónov korún. Samosprávy tvrdia, že peniaze im neposkytol štát. Jedinou výnimkou sú Smižany a Spišská Nová Ves, ktoré peniaze do haliera zriaďovateľovi vyúčtovali zo svojho rozpočtu. Biskupský úrad už adresoval list aj priamo ministrovi školstva, ale zatiaľ bezvýsledne.
Štát kontra samospráva
Najväčší dlh voči zriaďovateľovi školských zariadení má obec Klčov v okrese Levoča. Ide o takmer 1,4 milióna korún. Starosta Miroslav Fabian tvrdí, že peniaze im mal poskytnúť štát, nestalo sa však tak. „Pre neštátne školské zariadenia sa počet žiakov má prenásobiť príslušným koeficientom podľa nariadenia vlády a potom finančnou čiastkou, ktorá predstavuje 90 percent z hodnoty jednotkového koeficientu 1 750 korún. Podľa toho nám patria viac ako 3 milióny korún, ktoré by sme poukázali zriaďovateľovi. Lenže od štátu sme dostali iba niečo vyše 2 miliónov," vysvetlil nám starosta.
Ukrátené deti v cirkevnej škole
V Klčove je cirkevná základná škola v prevádzke tri roky, navštevuje ju 50 detí. Školský klub navštevuje 17 detí. V školskej jedálni evidujú 38 stravníkov. V materskej škole je zase 23 detí. Základnú umeleckú školu navštevuje 85 detí z Klčova a okolia. V tomto prípade ide o raritu, pretože tu okrem iného vyučujú hru na organe. Starosta je odhodlaný aj na zmenu, a to, aby škola aj školské zariadenia prešli pod samosprávu, pretože prístup štátu pokladá za nekorektný. „Naše deti nie sú predsa iné ako tie, ktoré navštevujú štátne školské zariadenia. Prečo by teda mali byť ukrátené?" dôvodil M. Fabian.
Likvidácia alternatívneho školstva?
Ako uviedol J. Dravecký, zatváranie jednotlivých školských zariadení, ktoré zriaďujú, považuje za krajné riešenie. Hľadajú spôsob ako prežiť napríklad aj za pomoci splátkových kalendárov. „Počas rokov 2006 a 2007 došlo k zmene pravidiel pri spôsobe financovania neštátnych školských zariadení. Vládne preto neistota a podľa mňa je to krok k likvidácií alternatívneho školstva," dodal J. Dravecký.
Inkasovať za vzdelanie?
ERIKA KARASOVÁ
erika.karasovakorzar.sk
STANOVISKO
Čo hovorí ministerstvo
n V stanovisko Ministerstva školstva SR, ktoré nám poskytla hovorkyňa Viera Trpišová, sa uvádza:
n Na základe § 6 ods. 12 písm. b) zákona č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov obec poskytuje na základe žiadosti zriaďovateľa neštátnej základnej umeleckej školy alebo neštátneho školského zariadenia z finančných prostriedkov poukázaných podľa zákona č. 564/2004 Z. z. o rozpočtovom určení výnosu dane z príjmov územnej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 171/2005 Z. z. dotácie na mzdy a prevádzku zriaďovateľovi neštátnej základnej umeleckej školy alebo neštátneho školského zariadenia na dieťa alebo žiaka do 15 rokov veku.
n V roku 2007 obce financujú neštátne základné umelecké školy a neštátne školské zariadenia formou mimoriadnych dotácii podľa § 3 výnosu MF SR o poskytovaní dotácií v pôsobnosti MF SR.
Autor: Vášnivé Struny
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš