skutočnosti bije na poplach. Upozorňuje, že stratili perspektívu rozvoja. Kritériá vyhlásenej výzvy na prostriedky EÚ na roky 2007 a 2013 zmenilo ministerstvo životného prostredia pred niekoľkými mesiacmi. Ekotorysa združujúca 29 obcí chce problém posunúť na verejnú diskusiu. Deklarované sľuby o vyrovnávaní regionálnych rozdielov sa podľa nej neplnia.
PREŠOV. Problém chýbajúcich vodovodov a kanalizácie sa starostovia obcí mikroregiónu Ekotorysa rozhodli riešiť koncepčne ešte v roku 2003. Oslovili Východoslovenskú vodárenskú spoločnosť (VVS), a. s., Košice, ktorá pre nich spracovala návrh na projekt vodovodov, kanalizácií a čistiarní odpadových vôd.
„Podmienky boli nastavené tak, že sme mali možnosť uchádzať sa o prostriedky Európskej únie," uviedol predseda združenia Ekotorysa, starosta obce Sedlice Imrich Krajňák. O prostriedky EÚ sa uchádzali a boli úspešní. Získali 4 milióny korún a uskutočnili územné konanie. „Územné konanie je právoplatné a pre vydanie stavebných povolení máme prísľuby vlastníkov pozemkov. Zrazu je všetko inak. Sme mimo hry."
Vyrovnávanie regionálnych rozdielov sa nekoná
Informáciu, že z európskych fondov na vodohospodárske stavby nedostanú obce pod 2-tisíc obyvateľov prostriedky, sa starostovia dozvedeli v týchto dňoch. Dôvod je ten, že sa zmenili základné koncepčné a programové dokumenty.
„Výsledok je ten, že vodovody a kanalizácie pre východné Slovensko, teda pre Prešovský a Košický kraj, boli odsunuté na riešenie až po roku 2015, čiže do nedohľadna. Tento skeptický názor vyslovujeme preto, lebo v oboch krajoch je iba málo obcí spĺňajúcich nové kritériá. Kým ostatné kraje na Slovensku majú možnosť čerpať prostriedky Európskej únie na vodohospodárske diela, my sme o túto možnosť prišli. Politici tým porušujú svoje verejné vyhlásenia týkajúce sa vyrovnávania regionálnych rozdielov," zdôraznil Krajňák.
Vodárne museli obce vyškrtnúť
Predstavitelia Ekotorysy oslovili v tejto súvislosti ministerstvo životného prostredia, kanceláriu prezidenta a splnomocnenca vlády pre územnú samosprávu. Bez úspechu.
Svoj názor vyslovil aj investičný riaditeľ VVS, a. s., Róbert Heszely: „Na ministerstve životného prostredia boli začiatkom roka vytvorené nové hodnotiace aglomerácie. Aglomeráciou je v tomto zmysle obec, ktorá má viac ako 2-tisíc ekvivalentov, tým pádom aj projekty, ktoré máme rozbehnuté, sme museli stopnúť a mnohé obce vyradiť. Pripomienkovali sme to cez starostov, ktorí sú naši akcionári, tiež cez ZMOS, ale zatiaľ sme nedostali žiadnu relevantnú odpoveď. My sme na kofinancovanie projektov pripravení, máme 10,3 miliardy korún," uviedol.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš