OLIVER ONDRÁŠ, oliver.ondraskorzar.sk
MESTO MÁ TRI VARIANTY RIEŠENIA
Obyvatelia Zamaguria sú od septembra bez diabetologickej a endokrinologickej ambulancie. Doteraz túto službu pre vyše 220 pacientov z obcí Zamaguria zabezpečovala Nemocnica v Kežmarku na vysunutom pracovisku v Spišskej Starej Vsi. Diabetologička si však zriadila súkromnú ambulanciu v Kežmarku, takže pacienti musia za ňou dochádzať niekoľko desiatok kilometrov. Pre mnohých je to však prakticky nemožné.
SPIŠSKÁ STARÁ VES. Anton Bogáčik zo Spišskej Starej Vsi má 81 rokov. Už dva roky je ležiaci pacient. Okrem iných chorôb má aj silný diabetes. Stará sa oňho jeho syn. Denne mu pichá inzulín. Keď bola diabetoligicko-endokrinologická ambulancia ešte v Spišskej Starej Vsi, chodila k Bogáčikovcom sestrička, ktorá penzistovi urobila odbery. Takisto priniesla recept na inzulín a ďalšie potrebné lieky. Pred niekoľkými týždňami sa všetko radikálne zmenilo.
S ležiacim do Kežmarku?
"Neviem, čo mám robiť. Otec je roky imobilný ležiaci pacient. Som rád, že vôbec niečo zje. To ho mám teraz vždy, keď niečo potrebujem, voziť do Kežmarku? To nemyslíte vážne?" položil otázku otec A. Bogáčika na poslednom zasasdnutí mestského zastupiteľstva v Spišskej Starej Vsi. Podobný problém majú aj ďalší "cukrovkári". Nevedia si predstaviť, ako budú cestovať do vyše tridsať kilometrov vzdialeného Kežmarku. Nehovoriac o tom, koľko peňazí precestujú a že v zime je spojenie Zamaguria s okolitým svetom komplikovanejšie.
Poisťovňa ani lekár nemajú problém
Zamagurčanom chce vyjsť v ústrety Všeobecná zdravotná poisťovňa. Podľa slov jej zástupcu poisťovňa nemá problém navýšiť objem výkonov pre diabetologičku, ktorá doteraz pracovala v Spišskej Starej Vsi tak, aby mohla na pár dní v týždni na Zamagurie dochádzať. "Ak budú priestory, nemám problém sem nastúpiť," uviedla lekárka Jana Pjontková.
Problémom sú priestory
A práve priestory sú najväčší problém pri znovuzriadení ambulancie. V budove polikliniky, ktorá patrí mestu Spišská Stará Ves, má ambulancie viacero praktických lekárov, stomatológov i špecialistov. Ambulancia však musí spĺňať prísne hygienické a technické normy Európskej únie. Na to, aby vyzerala a bola vybavená tak, ako stanovujú normy, je potrebných vyše 200-tisíc korún. Problém je v tom, že hoci budova patrí mestu, ambulanciu doteraz prevádzkovala kežmarská nemocnica. Kto má teda investovať do jej rekonštrukcie? Primátor mesta Jozef Harabin tvrdí, že mesto na podobné účely nemôže žiadať peniaze napríklad z európskych fondov. Navyše, nevyrieši to problémy s celou budovou. "Technický stav budovy si žiada radikálne riešenie," doplnil primátor.
Provizórium?
Riaditeľ Nemocnice v Kežmarku Jozef Klíma navrhol, aby pre diabetikov slúžila ambulancia pohotovostnej služby. Tú má nemocnica v dohľadnej dobe vybaviť novou technikou. Zároveň navrhol, aby dovtedy odbery robili imobilným pacientom sestričky praktických lekárov a vzorky posielali dopravnou službou do Kežmarku. "Lekárka ich dá na rozbor a výsledky aj pošle praktickým lekárom. Tí budú môcť aj vypisovať recepty na inzulín a lieky, ktoré predpíše diabetologička," uviedol J. Klíma.
Primátor tvrdí, že rekonštrukciu ambulancie musí zaplatiť mesto, ktorému budova patrí. "Treba vyčkať, čo bude s kežmarskou nemocnicou. Ako vieme, nie je zaradená do minimálnej siete. Máme tri varianty riešenia. Všetko však závisí od toho, čo bude ďalej s nemocnicou," uzavrel J. Harabin.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš